Alkohol – wady i zalety

Alkohol to jeden z tych produktów, z którymi trzeba postępować wyjątkowo ostrożnie – nie każdy wie, jakie wady ma alkohol. Jego stosowanie, a szczególnie nadużywanie ma negatywny wpływ na zdrowie. Najczęściej mówi się o zwiększonym ryzyku zachorowania na cukrzycę, marskość wątroby, nadciśnienie. Poza tym osoby będące pod wpływem alkoholu zmieniają swoje zachowanie – stają się agresywne, niebezpieczne dla siebie i otoczenia. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze inne konsekwencje picia alkoholu.

źródło: fitness-inspiracje.pl

źródło: fitness-inspiracje.pl

Okazuje się, że osoby nadużywające alkoholu zwiększają ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów. Mogą to być nowotwory krtani, przełyku, piersi czy wątroby, a także nowotwory układu pokarmowego. Dlaczego należy poznać wady picia alkoholu? Alkohol wpływa bowiem na wszystkie te części naszego organizmu. Jeżeli ktoś ma problem z alkoholem i utrzymuje się on prze dłuższy czas, może dojść również do pewnych zmian w mózgu. Zmniejsza się sam mózg oraz komórki mózgowe. Do czego to prowadzi? Takie zmiany są naprawdę odczuwalne – zmniejszają się możliwości i zdolności umysłowe, pojawiają się problemy z koncentracją, przyswajaniem wiedzy oraz oczywiście z pamięcią.

źródło: zdrowosmaczniepiekniee.blogspot.com

źródło: zdrowosmaczniepiekniee.blogspot.com

Wszystkie zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem nadużywania alkoholu wpływają również na ogólne samopoczucie danej osoby. W wielu wypadkach pojawiają się problemy ze snem, problemy z koordynacja ruchową. Alkohol znacząco zmniejsza zatem komfort życia. Czy można jakoś taką sytuację naprawić? Zazwyczaj najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest zupełna abstynencja czyli całkowite odstawienie alkoholu.

Alkohol wpływa również na wygląd i wagę człowieka. Jest to produkt, który zawiera sporo kalorii, dlatego jego nadużywanie powoduje szybkie przybieranie na wadze – właśnie to wiele osób traktuje jako wadę. Ilość takich kalorii zależy również od rodzaju napoju, który się stosuje. Piwo jest kaloryczne – zawiera około 150 kalorii, ale drinki potrafią dochodzić nawet do 500 kalorii. Dodatkowe kilogramy również przynoszą wymierne korzyści – dla zdrowia oraz samopoczucia.

Czy alkohol może być zdrowy?

źródło: actimed.pl

źródło: actimed.pl

Alkohol to także zalety. Naukowcy uważają i potwierdzają twierdzenie, że alkohol w małych, umiarkowanych dawkach może zapobiegać chorobom serca i cukrzycy. Dzięki czemu jest to w ogóle możliwe? Małe ilości spożywanego alkoholu zwiększają w organizmie poziom tego dobrego cholesterolu. Trzeba jednak umiejętnie określić, jaka dawka alkoholu jest odpowiednia – za duża będzie już prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego. Mówi się, że dla kobiety odpowiednia dawka to 1 drink, dla mężczyzny 2 na dzień. Kobiety mogą pić mniej z dwóch powodów: 1) mają mniejszą masę, 2) mają inny metabolizm. Dlatego tez tak bardzo ważne jest, by z alkoholem nie eksperymentować – co nie znaczy, że trzeba go zupełnie unikać.

Dołącz do dyskusji