Botoks to brzmi (nie)groźnie

Z czym kojarzy się botoks? Z portalami i gazetami plotkarskimi, na bieżąco informującymi o kolejnych gwiazdach poddających się temu zabiegowi? Z fatalnymi skutkami ubocznymi? A może z sekretem wiecznej młodości? Prawda jak zwykle leży pośrodku.

 Czym jest botoks?

Botoks to inaczej toksyna botulinowa. Brzmi nieprzyjemnie? To nie koniec. Nazwa ta jest synonimem jadu kiełbasianego, a sama substancja klasyfikowana jest jako broń biologiczna, oczywiście zastosowana w ogromnym natężeniu. W niewielkim, podana podskórnie, powoduje porażenie mięśni, a w konsekwencji ich rozluźnienie i wygładzenie.

 botoks

Właśnie w takiej formie stosuje się go w medycynie estetycznej. Za pomocą strzykawki wprowadza się miejscowo niewielką dawkę botoksu. Efekt wygładzenia utrzymuje się ok. 5 miesięcy, po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Każdy zastrzyk kosztuje w granicach 700zł. Jeśli zdecydujemy się na niego, warto dokładnie zapoznać się z referencjami lekarza oraz opiniami na jego temat. Źle przeprowadzony zabieg, dobór zbyt dużej ilości płynu może spowodować liczne skutki uboczne, takie jak problemy z oddychaniem, opuchliznę czy zasinienie.

źródło zdjęć www.sxc.hu

Dołącz do dyskusji