Choroby z brudu. Po tym, co przeczytasz od razu pobiegniesz posprzątać swoje mieszkanie!

Jak często zmieniasz pościel? Czy zdarza Ci się nie odkurzać przez cały tydzień? Czy pamiętasz o używaniu płynu do mycia WC? Myślisz, że to bez znaczenia, skoro wszystko wygląda na czyste? Masz rację – wygląda. Bakterie, wirusy, grzyby i roztocza uwielbiają takie „czyste” miejsca. Przekonaj się do czego prowadzi zaniedbywanie domowych porządków.

 

Czy mogę skorzystać z łazienki?

Zrzut ekranu 2016-04-26 o 12.50.20O tym, jak wiele wirusów i baterii żyje w toalecie wiedzą wszyscy, między innymi z reklam drogich płynów do WC. Nie musisz kupować najdroższych środków. Wystarczy sprawdzony płyn, np. General Fresh, który jest o połowę tańszy od domestosa, ale równie skuteczny. Dwa razy w tygodniu zalej toaletę na 5 minut, a potem dokładnie spłucz. Unikniesz tym samym prawdopodobieństwa takich chorób jak: wirusowe zapalenie wątroby typu A, pasożytniczych (owsicy, toksokarozy, giardiozy tasiemczycy), a także bakteryjnych: salmonelli i gronkowca. Brudna toaleta może też stać się przyczyną wstydliwych chorób ginekologicznych i wenerycznych. Brr!

 

Kuchenne potwory

Zrzut ekranu 2016-04-26 o 12.50.27Drugim po toalecie miejscem, gdzie bakterie i wirusy mają największe pole manewru jest kuchnia. Po obróbce surowego mięsa wszystkie deseczki (najlepsze do tego celu są plastikowe lub szklane), noże i naczynia należy wymyć w gorącej wodzie. Regularne wyrzucanie śmieci powinno opierać się nie tylko o zapełnienie kosza, ale i jego zapach. Kosz, z którego czuć zgnilizną oznacza miejsce pełne bakterii, pleśni i toksyn, które powodują zatrucia pokarmowe. Co gorsza, te same choroby możemy „wyhodować” w lodówce. Dlatego nigdy nie zostawiaj w niej nadpsutej i przeterminowanej żywności. Jeśli znajdziesz w niej coś nieświeżego – wyrzuć a miejsce, gdzie leżało wytrzyj ręcznikiem papierowym zwilżonym spirytusem.

Nie sprzątasz? Nie idę z tobą do łóżka!

Pościel powinno zmieniać się co dwa, maksymalnie trzy tygodnie. Podczas snu na pościeli zbiera się naskórek i pot, a wraz z nimi toksyny i substancje oleiste, których organizm po prostu się pozbywa. To idealne warunki dla rozwoju roztoczy. Odchody tych mikroskopijnych „stworzonek” wciągasz razem w powietrzem. To właśnie one są jedną z podstawowych przyczyn astmy, chronicznego kataru, a także problemów z cerą. Z tego samego powodu warto regularnie odkurzać podłogi – nie ulegaj złudzeniu czystej wykładziny dywanowej i dywanu! To w nich roztocza mają naprawdę rajskie życie.

bug-268542_640

 

Pamiętaj o tym, żeby regularnie sprzątać, a nie będzie musiał martwić się o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Jak to mówią: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Dołącz do dyskusji