Co pomoże nam rzucić palenie?

Palenie to wyjątkowo rozpowszechniony nałóg. A jego skutki są bardzo uciążliwe ? wywołuje różne, poważne choroby. Osoby, które palą szybciej się starzeją, zmienia się wygląd ich skóry, żółkną zęby i pachną papierosami. Wiele osób od lat pali papierosy, ale chce ten nałóg rzucić. Nie jest to jednak takie łatwe. Trzeba mieć naprawdę ogromną motywację i znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie. A palacze próbują różnych metod.

źródło: czasnasport.wordpress.com

źródło: czasnasport.wordpress.com

Warto znaleźć osobę, która będzie nas motywować, wspierać, ale też jednocześnie pilnować. Ważne by nie był to palacz. Rozmawiajmy z nim o naszym problemie, radźmy się i przyjmujmy pomoc. Postarajmy się też zmienić towarzystwo i otoczenie. Unikajmy osób, które nałogowo palą i miejsc, w których znajduje się wielu palaczy. Dzięki temu łatwiej nam będzie unikać pokusy do zapalenia.

źródło: poradynazdrowie.pl

źródło: poradynazdrowie.pl

Dla niektórych osób motywacją do rzucenia palenia była rywalizacja. Jeżeli ktoś z naszych znajomych również decyduje się na taki krok, to możemy rywalizować ze sobą o to, kto dłużej wytrzyma lub kto zapali mniej. Im dłużej taka rywalizacja trwa, tym bardziej odzwyczajamy się od palenia.

Warto też uświadomić sobie, jak ogromne koszty wiążą się z taki nałogiem. Przeliczmy ile miesięcznie lub też rocznie wydajemy na papierosy. Zastanówmy się, jakie marzenia moglibyśmy za te pieniądze zrealizować. Można też zacząć odkładać gotówkę ? wrzucać do skarbonki kwotę za którą danego dnia kupilibyśmy papierosy.

Znajdźmy sobie zamiennik. Zamiast palenia żujmy gumę, jedzmy tik-taki lub landrynki. Sięgajmy po niego kiedy mamy ochotę zapalić. Po jakimś czasie odzwyczaimy się od papierosów.

Dołącz do dyskusji