Co warto wiedzieć o soczewkach kontaktowych?

Coraz więcej osób z wadami wzroku zamienia okulary na soczewki kontaktowe. Są one bowiem o wiele wygodniejsze – w czasie wykonywania różnych prac, uprawiania sportów, w czasie deszczu czy mrozu nie zaparowują i nie utrudniają widzenia. Co więcej, soczewki nie ograniczają pola widzenia tak jak jest to w wypadku okularów – poza oprawkami obraz staje się już zniekształcony. Wiele osób ceni sobie również kwestie estetyczne – po prostu lepiej wyglądają, a zatem również lepiej się czują bez okularów. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na soczewki, powinien zdobyć pewne podstawowe informacje.

Zalety soczewek

optyk.bialystok.pl

optyk.bialystok.pl

Soczewki są naprawdę uniwersalne – nadają się do korygowania wielu wad wzroku. Pozwalają korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność oraz astygmatyzm. Można również wybrać spośród soczewek jednodniowych, tygodniowych lub miesięcznych – wtedy są to soczewki od +6 do -12. Do wyboru są również soczewki kwartalne oraz roczne, które mogą mieć moc od +30 do -30. Soczewki mają również inne cenne właściwości, np. wbudowany filtr, który chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Soczewki stanowią również barierę przed różnymi zanieczyszczeniami i chronią oczy przed infekcjami. Jednak, by soczewki były bezpieczna dla oczu, należy o nie właściwie dbać.

Jak dbać o soczewki?

soczewki.webm.pl

soczewki.webm.pl

Na szczęście nie jest to nic trudnego. Soczewki, które służą nam dłużej niż dzień, należy wieczorem zdjąć, wyczyścić i zdezynfekować. W tym celu należy zastosować specjalny płyn do soczewek kontaktowych. Soczewkę należy położyć na dłoni, zalać ją płynem i delikatnie pocierać palcem. Następnie na noc należy ją umieścić w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem. Dzięki temu soczewki nie stwardnieją i nie stracą swych właściwości.

Wybór soczewek

chrobotoptical.pl

chrobotoptical.pl

Wybór soczewek należy skonsultować z okulistą. On również pomoże ustalić czy istnieją jakieś przeciwwskazania do noszenia soczewek. Można do nich zaliczyć czynne infekcje, zespół suchego oka lub cukrzycę typu 2. Następnie okulista wykona odpowiednie badanie i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj soczewek. Warto zauważyć, że istnieją różne rodzaje soczewek – soczewki lecznicze, które działają jak opatrunek, soczewki korekcyjne, soczewki kosmetyczne, które pozwalają zmienić kolor tęczówki, ale jednocześnie mogą korygować wadę. Poza tym może wskazać jak je stosować, jak je zakładać i jak o nie dbać. Może również wyznaczyć termin kontrolnej wizyty, by sprawdzić czy soczewki dobrze się noszą i jak działają na oczy. Warto pamiętać o tym, że jeżeli pojawiają się jakieś niepokojące objawy, należy natychmiast udać się do okulisty.

 

Dołącz do dyskusji