Ile czasu gotować ziemniaki? Sprawdź od czego zależy gotowanie ziemniaków

Ziemniaki są warzywem, które od dawna króluje na polskich stołach – jemy je jako dodatek do mięs i zup, a coraz częściej dodajemy również do sałatek. Ważne jest zatem, aby były one odpowiednio ugotowane. Zobacz, ile gotować ziemniaki, by wydobyć pełnię ich smaku!

Ile czasu gotować ziemniaki i jak dokładnie to robić?

Pozornie wszyscy wiemy, jak gotuje się ziemniaki, ale jednak zdarza się, że popełniamy błędy, wykonując tę pozornie prostą czynność. Po pierwsze, ziemniaki powinny być gotowane w lekko osolonej wodzie – w przeciwnym razie mogą mieć mdły smak. Po drugie, czas ich gotowania liczymy zawsze od ponownego zagotowania wody po wrzuceniu ich do garnka z wrzątkiem. Co do samego czasu, to większość osób gotuje ziemniaki przez 20-30 minut, ale po upływie 20 minut warto sprawdzić, czy już zmiękły. Można to zrobić za pomocą widelca lub wykałaczki. Ziemniaki powinny też być gotowane na wolnym ogniu – w przeciwnym razie mogą być twarde w środku, a zbyt miękkie na zewnątrz. Jest to bardzo ważne, gdyż zjedzenie surowego ziemniaka może prowadzić do poważnych problemów żołądkowych! Oczywiście, jeśli lubimy, ziemniaki możemy gotować z dodatkiem ziół lub odrobiny masła.

Czas gotowania nie zawsze taki sam

Czas gotowania ziemniaków będzie zależy od kilku rzeczy. Po pierwsze, istotne jest to, czy gotujemy je w całości, czy też uprzednio podzieliliśmy je na części – małe kawałki ziemniaków gotują się znacznie szybciej, gdyż ciepło łatwiej dociera do ich środka. Zwykłe ziemniaki gotujemy nieco dłużej, gdy chcemy użyć ich do przygotowania puree – zależy nam wówczas na ich miękkości. Ziemniaki, które mają wejść w skład zapiekanki warzywnej czy zostać zjedzone w całości, powinny być nieco twardsze – zatem zwykle nie powinniśmy wówczas przekraczać czasu 20 minut. Czas potrzebny do ugotowania ziemniaków będzie także zależy od ich “wieku’ – młode ziemniaki szybciej stają się miękkie.

Ziemniaki są źródłem węglowodanów oraz witaminy C – starajmy się więc, aby często gościły na naszym stole!

Dołącz do dyskusji