Czy to już zakupoholizm?

Zakupy dla kobiety do podstawa życia – lubimy nowe torebki, ubrania, buty i akcesoria. I nie ma w tym nic złego – nowa rzecz poprawia humor, sprawia że lepiej wyglądamy i się czujemy. Jednak czasem można przekroczyć pewną bezpieczną granicę i popaść w zakupoholizm – a to jest już niebezpieczne. Ale po czym poznać, że ten problem dotyczy mnie?

Poniżej znajduje się lista kilku czynników, które powinny nas zaniepokoić. Jeżeli Ciebie dotyczy tylko jeden czy dwa, to się nie przerażaj. Ale jeżeli większość z nich pasuje do Ciebie, to znaczy że masz problem. Może to najwyższy czas na zmiany…

W szafie masz ubrania z metką

learningfromhollywood.pl

learningfromhollywood.pl

Jeżeli w szafie znajdujesz rzeczy, które ciągle mają metkę, to znaczy że wcale ich nie potrzebowałaś. Kupiłaś je pod wpływem emocji czy kaprysu – a nie z potrzeby. Im więcej takich rzeczy, tym większy problem – nie kontrolujesz bowiem swoich zakupów.

W szafie masz ubrania, o których zapomniałaś

Przeglądasz swoją szafę i dokonujesz niezwykłych odkryć – nagle okazuje się, że masz w niej rzeczy, o których istnieniu nie miałaś pojęcia. Dlaczego? Bo kupiłaś je bez przemyślenia, z powodu impulsu – na pewno nie były ci potrzebne, bo wtedy byś je nosiła. Kupiłaś je, bo czułaś potrzebę posiadania.

Masz pełno wymówek, by zrobić zakupy

Idziesz na zakupy, widzisz przepiękną rzecz, ale czujesz, że wcale nie jest Ci potrzebna. I na tym etapie ta historia powinni się skończyć. Ale w twoim wypadku tak nie jest – nagle znajdujesz całą masę wymówek, które uświadamiają ci konieczność dokonania tego zakupu.

W szafie masz takie same ubrania tylko w różnych kolorach

perepele.pl

perepele.pl

Normalnie kobiety nie robią takich zakupów – nie mają 4 czy 5 takich samych sweterków, ale w różnych kolorach. To oznacza problem – odczuwasz potrzebę kupowania i posiadania rzeczy.

Niezbyt często pierzesz

To czynnik, który pokazuje wiele. Skoro pranie robisz rzadko, to znaczy że masz w szafie naprawdę dużo ubrań. I zapewne nie wszystkie są Ci potrzebne. A już na pewno nie są Ci potrzebne nowe rzeczy. Idziesz jednak na zakupy – masz problem!

 

Ludzi mówią Ci, że masz za dużo ubrań

I nie chodzi tutaj o zazdrosne koleżanki. Jeżeli twój facet, twoja rodzina czy bliska przyjaciółka mówi Ci, że to już przesada – to powinnaś czuć się zaniepokojona. To normalne, że kobieta ma dużo sukienek, bluzek itp.  ale kiedy jest ich stanowczo za dużo może być to objawem poważnego problemu.

Nigdy nie wiesz, co założyć

Masz pełną szafę, pełno nowych ciuchów, w różnych kolorach i fasonach, a i tak nie wiesz co założyć lub twierdzisz, że nie masz co założyć. To wymówka, by móc udać się na zakupy i kupić coś nowego!

Zakupy lekiem na doła

polki.pl

polki.pl

Masz zły humor i idziesz na zakupy – to metoda wielu kobiet. Ale jeżeli robisz to za każdym razem i z byle powodu, to oznacza, że jesteś uzależniona od zakupów.

Dołącz do dyskusji