Czym jest próchnica?

Próchnica to nadal ogromny problem dzieci nawet w wieku przedszkolnym. Wieloletnie badania ukazują, iż z roku na rok rośnie świadomość problemu i poprawa sytuacji – jest to nadal dalekie od tego do czego dąży WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). By poprawić sytuację należy zastanowić się dlaczego tak dużo dzieci ma próchnicę? By odpowiedzieć sobie na te pytanie należy wyjaśnić “czym jest próchnica”

 

Wiele osób uważa próchnicę jako chorobę zębów lub jako dziury w zębach. Ubytki w zębach to tylko objaw istnienia próchnicy. Próchnica jest chorobą bakteryjną śliny. Nie każdy jest świadomy jak wiele funkcji w organizmie posiada ślina. Zaburzenie tej funkcjonalności powoduje pojawienie się próchnicy, która jest chorobą zakaźną.

 

Podstawowe funkcje śliny to:

  • Ochronna – ograniczenie przylegania bakterii
  • Obronna – Niszczenie bakterii lub powstrzymywanie jej rozwoju
  • Buforująca – Przywrócenie prawidłowego pH śliny
  • Trawienna – Za pośrednictwem enzymów rozpoczęcie procesu trawienia

 

Profilaktykę oraz leczenie próchnicy powinniśmy rozpocząć od poprawę lub odbudowanie funkcji śliny. Najistotniejszy wpływ na higienę jamy ustnej ma wpływ nasza dieta. Nasze odżywanie powinno być korzystne dla naszych zębów i śliny. Wiele osób w tym momencie czuje się zdezorientowanych nie wiedząc o czym mowa.

 

Próchnica a nasza dieta

 

Odżywianie powinno zapewnić odpowiedni poziom nawodnienia organizmu przy równoczesnym ograniczeniu ilości cukrów oraz kwasów pochodzenia naturalnego. Kwasy takie dostarczane są do naszego organizmu wraz z sokami owocowymi. Za rozwój próchnicy odpowiedzialny jest kwas, który zgodnie z panującą powszechnie opinią powstaje po zjedzeniu słodyczy. Jest t prawda ale nie jest to jedyne źródło kwasów. Nie wiele osób wie, iż cukry znajdują się także w mące.
Osoba, która dowiaduje się, że kwas dostarczany z sokiem owocowym, wodą z cytryną lub podczas jedzenia owoców dziwi się. Wiele osób wtedy mówi, iż owoce są zdrowe. Nie zaleca się odstawiania soków ani owoców bo szkodzą na zęby. Negatywny wpływ na uzębienie ma ciągłe ich podjadanie lub wypijanie. Jedzmy posiłki w regularnych odstępach nie podjadając pomiędzy. Pijmy wodę a soki traktujmy jako posiłki a nie napój. Jeśli damy czas ślinie między posiłkami na walkę z bakteriami – poradzi sobie ona doskonale.

Dołącz do dyskusji