Czynniki wywołujące podrażnienia skóry

W codziennym życiu stosuje się całą masę różnych kosmetyków, perfum, środków czystości i innych produktów. Stosowanie niektórych z nich może wywoływać podrażnienia skóry. Ponieważ często trudno jest określić, który produkt za to odpowiada, warto znać listę tych najczęściej podrażniających czynników. Oto one.

1. Mydło. Mydło to produkt stosowany na co dzień i to w dużej ilości. Stosowanie mydła najczęściej odpowiada za wysuszanie skóry, a niekiedy doprowadza także do pękania skóry i powstawania podrażnień. Dzieje się tak, gdy zapominamy o odpowiedniej ochronie skóry, a przede wszystkim o jej nawilżaniu.

2. Środki czystości. Na co dzień stosuje się również takie środki jak płyn do mycia naczyń, proszek do prania, mleczko do czyszczenia, płyn do mycia okien itd. Takie preparaty zazwyczaj zawierają substancje, które podrażniają skórę i dlatego nie powinny mieć z nią kontaktu. Zazwyczaj jednak zapomina się o chronieniu skóry przed ich działaniem, np. przez zakładanie ochronnych rękawiczek – wtedy też bardzo łatwo o podrażnienia skóry.

3. Ubrania. Podrażnienia skóry wywołują również niektóre części garderoby, zwłaszcza te z szorstkich tkanin, w tym z wełny. Na takie podrażnienia narażone są osoby z atopowym zapaleniem skóry oraz dzieci. Zdecydowanie lepiej jest nosić odzież z bawełny i tkanin bawełnianych.

4. Zapachy. Niektóre osoby są uczulone na różne zapachy. Pewne substancje wywołują uczulenia, które mogą objawiać się właśnie podrażnieniem skóry, w tym wysypką lub zaczerwienieniem.

5. Kosmetyki. Podrażnienia skóry bardzo często wywołują również kremy i kosmetyki do twarzy, szczególnie te przeciwzmarszczkowe oraz maseczki. Niektóre środki wywołują uczucie palenia lub kłucia – należy z nich zrezygnować. Dobrze jest też unikać częstego zmieniania kosmetyków – lepiej pozostać przy tym, który służy naszej skórze.

6. Jedzenie. Podrażnienia mogą pojawić się po spożyciu określonego produktu lub nawet po jego dotknięciu. Niektóre składniki wywołują różne reakcje, np. zaczerwienienie, pokrzywkę czy wysypkę. Na takie podrażnienia szczególnie narażona jest skóra uszkodzona, np. pęknięta lub zacięta.

7. Temperatura. Skóra reaguje podrażnieniem również na bardzo wysoką temperaturę. Wtedy to wzmaga się pocenie skóry i szybko pojawiają się zaczerwienienie, przetarcia oraz wysypka. Aby zapobiegać takim problemom, należy stosować antyperspiranty oraz dbać o nawilżanie skóry.

Takich czynników jest zatem całkiem sporo. Warto obserwować kiedy występuje podrażnienie skóry, by znaleźć czynnik za nie odpowiadający.

Dołącz do dyskusji