Dieta lekkostrawna dla dzieci – produkty, które można użyć

Rodzice, którzy słyszą, że ich dzieci będą musiały stosować się do zaleceń diety lekkostrawnej, często wpadają w panikę – zadają sobie oni pytanie, co właściwie ich dziecko będzie teraz jadło. Na szczęście istnieje bardzo wiele produktów, które można jeść na tego rodzaju diecie – nasze dzieci na pewno je polubią!

Dieta lekkostrawna dla dzieci – co można zaproponować malcowi

Dziecko, które jest na diecie lekkostrawnej, może niemal bez ograniczeń spożywać większość warzyw – ważne jest jednak, by były one przygotowane bez zasmażki czy tłustych sosów. Malcowi możemy też przyrządzać chude mięsa – królik, drób, cielęcina czy nietłuste wędliny na pewno będą mu smakowały! Świetnym pomysłem na danie dla dziecka są także delikatne zupy-kremy, które nie tylko są lekkostrawne, ale także bogate w witaminy i minerały. Warto także podawać dziecku pieczywo: jasny chleb, ryż, makarony, czy kasza manna na pewno nie zaszkodzą maluchowi. Jeżeli nasze dziecko domaga się słodyczy, możemy mu podać delikatne ciasto drożdżowe. Kiedy sięgamy po tłuszcz (na przykład jako dodatek do sałatek), wybierajmy oliwę z oliwek. Ważne jest odpowiednie przyrządzenie potraw: powinny one być gotowane na wodzie i parze, duszone lub pieczone w folii. W roli przypraw doskonale sprawdzi się rzeżucha, koperek lub pietruszka. W ramach deseru można podać dziecku koktajl z gotowanych owoców, kompot słodzony miodem lub mus z owoców.

Czego nie wolno podawać latorośli

Niestety, na diecie lekkostrawnej nie można sięgać po niektóre produkty. Na pewno trzeba wyeliminować potrawy mocno przyprawione, smażone oraz zawierające dużo tłuszczu. Nie powinniśmy także podawać dziecku ciast z zawartością kremów, gotowych słodyczy oraz chipsów czy innych słonych przekąsek. Warzywa takie, jak fasola, kapusta, cebula, czosnek czy ogórki powinny być przez dziecko zjadane jedynie okazjonalnie. Musimy także uważać na kakao czy mocną herbatę – mogą one powodować problemy trawienne u dziecka.

Dołącz do dyskusji