Dieta odchudzająca 10 kg – jak ją ułożyć?

Utrata 10 kg jest bardzo częstym celem zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To ilość kilogramów, którą zazwyczaj widać już na pierwszy rzut oka. Utrata 10 kg powoduje, że możemy zmienić rozmiar ubrania nawet z L na S! Ciało staje się bardziej jędrne i znikają fałdki. Jak powinna wyglądać dieta 10 kg? Ile trwa odchudzanie 10 kg? Odpowiedzi w artykule!

Jak ułożyć dietę odchudzającą?

Dieta odchudzająca, dzięki której zrzucisz 10 kg musi opierać się na zmniejszonej kaloryczności. Jak ocenić zapotrzebowanie kaloryczne? Służą do tego kalkulatory, które można znaleźć na wielu stronach internetowych. Nie możesz jednak zmniejszyć kaloryczności zbyt radykalnie lub stosować głodówki. Taka dieta na pewno spowoduje utratę kilogramów, ale spowolni także metabolizm i prawdopodobnie doprowadzi do efektu jojo.

Podstawowe zasady diety na odchudzanie

Dieta odchudzająca 10 kg powinna uwzględniać 5 posiłków dziennie, spożywanych w odstępie co 3 godziny. Warto wiedzieć, że posiłek to także owoc lub jogurt. Jeśli więc czujesz przerażenie na myśl o gotowaniu każdego dnia 5 posiłków – zupełnie niepotrzebnie. Na 5 posiłków, 3 są główne, a 2 pozostałe to posiłki uzupełniające. Pamiętaj, by nie podjadać między posiłkami!

Suplementy diety w odchudzaniu

Warto podczas diety uzupełniać niedobory w organizmie. Kiedy wystąpią, mogą zahamować proces chudnięcia. Przyjmowanie suplementów warto skonsultować z dietetykiem, ale można także zrobić badania krwi i na ich podstawie ocenić, czy w organizmie występują  braki. Statystycznie najwięcej Polaków cierpi na niedobór witaminy D, zatem powinno być to jedno z pierwszych badań.

Czas diety

Dieta odchudzająca 10 kg trwa przynajmniej 2 lub 3 miesiące. Zdrowe tempo odchudzania to ok. 0,5-1 kg na tydzień. Wszystko zależy od wagi startowej i stosowania się do zasad diety. Podczas diety bardzo ważne jest też picie wody. Przynajmniej 1,5l. wody mineralnej (nie źródlanej) to absolutne minimum. Nie pij jednym duszkiem – lepsze dla twojego organizmu będzie regularne picie, np. 3 łyki co 15 minut.

Dołącz do dyskusji