Dlaczego ludzie pracujący umysłowo potrzebują odpoczynku w pracy?

Osoby pracujące fizycznie nie mogą pracować non stop. Ludzkie mięśnie, choć przystosowane do długiej pracy, nie wytrzymają ośmiu godzin nieustannej pracy. Dlatego nie dziwmy się, kiedy robotnicy układający chodnik na naszej ulicy robią w ciągu dnia kilka przerw. Mięśnie nie pracują non stop, mogą wytrzymać pewien czasu bez odpoczynku, ale nie może to trwać w nieskończoność. Mózg jest narządem, który pracuje non stop nawet w łonie matki, kształtuje się on od około 2 miesiąca od zapłodnienia. Dlaczego więc tak ważne jest, aby także pracownicy pracujący głową robili sobie przerwy?
To prawda, że mózg pracuje nieprzerwanie non stop, w każdej chwili odbiera niezliczoną liczbę impulsów nerwowych ze skóry na całym ciele. Czujemy ciepło, dotyk, ale mózg można również porównać do zarządcy. Nadzoruje on pracę całego organizmu, serca, wątroby i nerek. Pracuje non stop z prędkością znacznie przewyższającą wszystkie zbudowane do tej pory super komputery. Nie oznacza to jednak, że nie meczy się wcale. Praca umysłowa wymaga od tego organu zdwojenia swoich wysiłków, bowiem poza funkcjami życiowymi, musi zajmować się kreatywnym myśleniem. Oczywiście pierwsza godzina czy dwie, to nie problem, później jednak spada wydajność. Przepracowani pracownicy umysłowi, zwalniają swoje tępo. Myślą wolniej, są mniej spostrzegawczy, kreatywni, a także mają problemy z koncentracją.
Pracodawcy powinni przymykać oko na kilkunastu minutowe przerwy w pracy. Pracownik utrzyma dzięki temu zadowalającą wydajność, a także będzie czerpał więcej satysfakcji ze swoich zadań.

Dołącz do dyskusji