Dlaczego pojawia się depresja sezonowa?

U coraz większej liczby osób pojawiają się poważne zaburzenia emocjonalne. Ich szczególne natężenie możemy obserwować w okresie wiosennym i jesiennym. Mówimy wtedy o depresji sezonowej. Dlaczego się ona pojawia?

źródło: newwoman.pl

źródło: newwoman.pl

W czasie zimy nasz organizm zmuszony jest do działania na najwyższym poziomie. Wtedy też traci on naprawdę sporo energii ? wkłada ją w utrzymanie temperatury ciała, musi bronić się przed różnymi infekcjami. W okresie tym przeżywać możemy też sporo stresów i zmian w naszym życiu. Jednocześnie powinniśmy zapewniać naszemu organizmowi należytą dawkę witamin i innych substancji. A tymczasem mamy ograniczony dostęp do warzyw czy owoców. Jeżeli odżywiamy się nieprawidłowo, to nasz organizm będzie podatny na choroby, a my szybciej będziemy odczuwać zmęczenie i zniechęcenie.

źródło: depresje.com.pl

źródło: depresje.com.pl

Poza tym pod koniec jesieni i zimą dociera do nas dużo mniejsza ilość promieniowania słonecznego. Często prowadzimy taki tryb życia, że wychodzimy z domu po ciemku i wracamy po zmroku. Cały czas spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach ? w pracy czy domu. Brakuje nam słońca i ruchu, a to też sprzyja wahaniom nastroju.

źródło: polki.pl

źródło: polki.pl

Nasz organizm jest więc osłabiony, mamy mniejszą odporność i jesteśmy podatni na zmiany nastroju. Pojawia się bezsenność, zniechęcenie, apatia. Dlatego w okresie wiosennym czujemy się zmęczeni i szybciej popadamy w stany depresyjne. Ważne jest jednak, by taka depresja nie trwała zbyt długo. Musimy podejmować konkretne działania, by poprawić swoją kondycję ? przede wszystkim emocjonalną.

Dołącz do dyskusji