Domowe sposoby na ból zatok

Kiedy bolą nas zatoki, nie sposób jest się skupić na niczym innym, niż odczuwanym dyskomforcie. Na szczęście istnieją sprawdzone przez wiele pokoleń domowe sposoby na ból zatok. Poznaj najlepsze sposoby na zatoki!

herbata z imbiremHerbata z imbirem

Do zwykłej, czarnej herbaty dodajmy trochę sproszkowanego korzenia imbiru (jeśli nie lubimy gorzkiego smaku herbaty, możemy osłodzić herbatę miodem). Taka herbata posiada właściwości rozgrzewające, a także pomaga udrożnić górne drogi oddechowe.

Ziołowe inhalacje

Jeden z najskuteczniejszych sposobów na domowe leczenie zatok! Do miski wrzucamy kilka torebek rumianku, skrzypu polnego, mięty lub tymianku, a następnie zalewamy zioła 2 litrami gorącej wody. Naszym zadaniem będzie powolne wdychanie pary wodnej, zawierającej dobroczynne substancje. Ważne jest , by podczas inhalacji mieć zamknięte oczy – są one niezwykle wrażliwe na zbyt wysoką temperaturę! Inhalacja nie tylko uwalnia nas od bólu zatok, ale też pomaga zwalczyć katar, jaki zwykle towarzyszy ich infekcjom.

Nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny

Jej przygotowanie zajmuje nieco czasu, dlatego też warto sporządzić ją jeszcze zanim zaczną nam dokuczać zatoki. Aby stworzyć tę niezwykłą, uzdrawiającą zatoki i bakteriobójczą nalewkę, zmieszaj 10 posiekanych ząbków czosnku z garścią suszonych kwiatów dziewanny, a później zalej je szklanką czystego spirytusu. Miksturę przelej do słoika, zakręć i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu na dwa do trzech tygodni. Następnie, przecedź kompres na ból zatoknalewkę przez gazę do butelek – po pięciu miesiącach “dojrzewania” będzie ona gotowa do picia. Aby nalewka zadziałała na “sto procent”, pijmy ją trzy razy dziennie.

Kompres z solą

Nie chodzi tutaj jednak o wykorzystywanie zwykłej soli kuchennej, a o specjalną sól jodowo-bromową, którą można kupić w aptekach. Należy ją podgrzać na patelni, a następnie zawinąć w ścierkę i położyć na czole, blisko nosa. Dzięki takiemu kompresowi zatoki oczyszczą się znacznie szybciej. Pamiętaj jednak, że kompres powinien być ciepły, ale nie gorący!

Dołącz do dyskusji