Hipotonia czyli niskie ciśnienie tętnicze – objawy i leczenie

 

Hipotonia to fachowa nazwa dla niedociśnienia. Jeśli często masz zawroty głowy, czujesz ospały, zacznij kontrolować swoje ciśnienie. Jeśli okaże się, że jest niskie i masz hipotonie, będziesz mógł podjąć właściwe kroki. Jak wygląda leczenie hipotonii? Czy w ogóle jest konieczne?

Hipotonia leczenie

Leczenie farmakologiczne dobrze jest uzupełniać naturalnymi sposobami, które powinien znać i stosować każdy hipotonik. Każdego ranka nie wstawaj gwałtownie, lecz daj sobie przynajmniej 5 minut od przebudzenia do wstania. Ważne jest, by wstawać przez prawy bok. Weź naprzemienny, ciepło-zimny prysznic. Pamiętaj, by regularnie ćwiczyć. Nie muszą to być bardzo intensywne ćwiczenia. Świetnie sprawdzi się basen, jogging lub jazda na rowerze. Ważne jest regularne spożywanie posiłków – często, ale małe porcje. Istotne jest także picie minimum 1,5l. wody mineralnej dziennie. Można sięgnąć także po zioła. Doraźnym sposobem na podwyższenie ciśnienia jest kawa lub napój energetyczny. Nie należy stosować ich regularnie, ale jeśli czujesz się słabo np. prowadząc samochód, warto po nie sięgnąć.

Hipotonia objawy

Hipotonia tętnicza dotyczy z reguły kobiet. Niskie ciśnienie tętnicze  to takie, które wynosi poniżej 90/60 mmHg u kobiet i 100/70 mmHg u mężczyzn. Niskie ciśnienie nie jest tak groźne jak wysokie, ale może powodować duży dyskomfort. Niskie ciśnienie w większości przypadków nie wymaga leczenia specjalistycznymi lekami.  Objawami niskiego ciśnienia są zawroty głowy i mroczki przed oczami, przyspieszone tętno, blada twarz, napady nudności i omdlenia, kłopoty z koncentracją, uczucie zmęczenia i osłabienia. Hipotonia towarzyszy często innych chorobom, np. anemii, padaczce, cukrzycy. Czasami niskie ciśnienie wywołuje spożywanie leków, np. odwadniających. Niedociśnienie pierwotne diagnozuje się na podstawie kilkukrotnych pomiarów, a następnie wizyty u lekarza, który z reguły zleca dodatkowe badania: morfologię, EKG czy badanie moczu.

Dołącz do dyskusji