Jak dbać o dziąsła?

Problemy z dziąsłami dotyczą coraz szerszego grona. Gdy zaniedbujemy usuwania miękkiego osadu gromadzącego się na naszych zębach doprowadzamy do poważnych kłopotów w jamie ustnej. Jeżeli płytka nazębna nie jest systematycznie usuwana, natychmiast zamienia się w twardy trudno usuwalny kamień. To siedlisko przeróżnych bakterii, które jest przyczyną powstawania stanu zapalnego w dziąsłach. Brak podjęcia skutecznych działań prowadzi do tego, że dziąsła przestają ściśle przylegać do zębów i może doprowadzić do rozwinięcia się paradontozy. Czy istnieją jakiej skuteczne sposoby na rozwiązanie tego problemu? Oczywiście, że tak. Poniżej podajemy kilka wskazówek jak dbać o dziąsła.

Osad gromadzący się na zębach najlepiej usuwa się dobrze dobraną pastą i miękką szczoteczką z wyginającą się główką. By znacząco ograniczyć zły wpływ na dziąsła konieczne jest codzienne mycie zębów i to po każdym spożytym posiłku. Czyszczenie uzębienia powinno odbywać się okrężnymi ruchami. Odpowiednio usuwanie zanieczyszczeń z zębów umożliwi nasuwanie się dziąsła na szyjkę zęba.

SAMSUNG CAMERA PICTURES

Osłabione dziąsła mają większą skłonność do stanów zapalnych. Niezbędne jest zastosowanie dobrej pielęgnacji przez stosowanie preparatów ze składnikami hamującymi paradontozę. Osoby posiadające wrażliwe i łatwo krwawiące dziąsła powinny zakupić odpowiednią pastę. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup specjalistycznej pasty zapobiegającej tworzeniu się próchnicy. Większość takich past działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadwrażliwość zębów.

Dbanie o zęby i dziąsła wymaga stosowania płynów do płukania jamy ustnej. Substancje te zapobiegają tworzeniu się niechcianego osadu oraz skutecznie hamują namnażanie się bakterii na zębach. Dobrą opcją jest korzystanie z płukanek. Co to takiego? To napary z ziół m. in. z szałwii, arnika czy dziurawca, którymi puka się jamę ustną. Nie należy ich połykać, tylko wypluć.

zapalenie dziasel

Dobrą kondycję dziąseł możemy osiągnąć korzystając z pomocy dentystów. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie usunąć z zębów wszelakich nalotów. Dentyści dysponują odpowiednim i nowoczesnym sprzętem docierającym nawet do najmniejszych zakamarków jamy ustnej. Warto wspomnieć, że nasza zła ingerencja w jamie ustnej może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa zęba i kaleczenia dziąseł.

Kamień nazębny najlepiej usuwać przynajmniej raz w roku. Osoby które palą, piją dużo kawy i herbaty powinny częściej odwiedzać specjalistów. W przypadku rozwinięcia się paradontozy leczeniem powinien zająć się paradontolog.

Dołącz do dyskusji