Jak dbać o zęby niemowlaka?

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób zacząć dbać o zęby niemowlaka. Pierwszym krokiem od jakiego powinniśmy zacząć to przegląd i zadbanie o stan zębów członków rodziny i osób z najbliższego otoczenia dziecka – poleca stomatolog Tomasz Sypień z kliniki Sypien.pl. Próchnica to choroba zakaźna i osoba posiadająca problemy z stanem uzębienia całując dziecko przenosi na nie bakterie. Sytuacja podobna jest w pewnym stopniu do zakażeń grypą.

Kiedy jest moment gdy możemy zacząć dbać o zęby naszego niemowlaka? Nie czekajmy tu na pierwsze zęby. Warto jeszcze wcześniej przecierać dziąsła np. wilgotną gazą. Usuniemy wtedy bakterie oraz zaczniemy przyzwyczajać dziecko do zabiegów w jamie ustnej. Dużo łatwiej będzie potem przekonać dziecko do mycia zębów czy wizyt u dentysty. Czyszczenie jamy ustnej najlepiej wykonywać zaraz po karmieniu. Oprócz czyszczenia jamy ustnej warto kupić dziecku pierwszą szczoteczkę dla niemowlaka, która pełni także funkcję gryzaka.

Czyszczenie pierwszych zębów

Gdy zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki warto zacząć o nie dbać. Podobnie jak w przypadku samych dziąseł możemy czyścić w ten sposób pierwsze zęby. Wspomniany wcześniej gryzak także jest doskonałym rozwiązaniem. Przy pierwszych zębach warto zwrócić uwagę na delikatną pielęgnację z uwagi na podrażnione dziąsła dziecka. Gdy pojawią się już kolejne zęby możemy kupić pierwszą szczoteczkę dla dzieci. W sklepach ich oferta jest ogromna – o różnych kształtach i kolorach.

Pierwsza pasta do zębów dla dziecka

Podczas szczotkowania zębów dziecka powinno się stosować pastę do zębów dla dzieci. Mają one zazwyczaj dawkę 500ppm jonów fluorkowych (potocznie zwanych fluorem). Jest pewna grupa rodziców uważająca fluor jako składnik szkodliwy ale Polskie Towarzystwo Pedodontyczne zaleca stosowanie go wraz z pastą u dzieci do 6 roku życia. Pasty posiadają smak mięty lub owocowe. Warto od razu przyzwyczajać dziecko do smaku miętowej pasty. Dużo łatwiej potem przejść na dużo bardziej miętowe pasty dla dorosłych.

Jak myć dziecku zęby

Dziecko do wieku 8-10 lat nie myje zębów samodzielnie. W tej czynności wspomaga je rodzic. Wiele osób nie wie jak myć zęby swego dziecka i boi się tych czynności. Dziecko uczy się wszystkiego z obserwacji i wyczuwa strach podczas mycia zębów. Mycie zębów warto zacząć od przednich i stopniowo przechodzić do dalszych. Pozwoli to na zaakceptowanie przez dziecko ingerencji w jamie ustnej.

Dołącz do dyskusji