Jak poradzić sobie z zatkanymi zatokami?

Wraz z pojawieniem się jesieni odporność organizmu spada i jest bardziej narażona na ataki bakterii oraz wirusów. Jeśli masz problem z zatokami to znaczy, że rozpoczęła walczysz z infekcją. Zatkane zatoki to zwykle pierwszy objaw przeziębienia. Zanim na dobre rozwinie się infekcja warto skorzystać z domowych sposobów by zniwelować ten problem. W tym artykule zaprezentujemy kilka skutecznych sposobów na szybkie pozbycie się zatkanych zatok.

Inhalacje z ziół

Pierwszym domowym sposobem na zatoki jest skorzystanie z właściwości ziół. W tym celu należy zagotować wodę i wlać ją do dużej miski lub garnka. Do wody dodajemy kilka kropel rumianku, eukaliptus lub geranium. Następnie przykrywamy głowę ręcznikiem i pochylamy się nad ziołowym roztworem. Głęboko oddychamy przez nos, by wytwarzane opary dotarły do naszego organizmu. Ciepła para wodna w połączeniu z ziołami oczyszcza zatoki i przynosi ulgę.

Okład z gorczycy

W drugiej opcji wykorzystujemy ziarna gorczycy. Sposób przygotowania też nie jest skomplikowany. Na rozgrzanej i suchej patelni podgrzewamy gorczycę. Ziarenka przesypujemy do woreczka (najlepiej płóciennego) i przykładamy do bolącego miejsca. Zanim woreczek z zawartością dotknie naszej twarzy sprawdźmy czy nie jest za gorąc. Chcemy przecież bezpiecznie się wyleczyć, a nie doprowadzić jeszcze do oparzeń.

woreczek gorczycy

Maści na rozgrzanie

Trzecim rozwiązaniem kłopotów z zatkanymi zatokami są maści rozgrzewające. W składzie maści znajdują się olejki eukaliptusowe, sosnowe, jałowcowe i inne. Terapia jest skuteczna, gdy niewielką maść nakładamy w okolicach czoła i skroni, a następnie wcieramy w skórę. Dla podniesienia skuteczności tej opcji warto stosować maści na noc.

Syropy na zatoki

Czwartym domowym sposobem walki z przeziębieniem są syropy. Niekiedy zatkane zatoki nie są jedynymi objawami choroby. Sprawdzonym rozwiązaniem na gorączkę, dreszcze, bóle mięśni jest kilka łyżeczek syropu z czosnku i cebuli. Im szybciej skorzystamy z syropu, tym większe szanse na szybsze zwalczenie przeziębienia.

syrop

Herbata z maliną lub lipą

Piąta opcja dobrze jest znana naszym babciom. Do rannej i wieczornej herbaty dodajemy po łyżeczce soku z lipy i maliny. Co to daje? Otóż takie połączenie ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęk błon śluzowych, a to przekłada się na lepsze samopoczucie.

Domowe sposoby w wielu przypadkach okazują się skuteczne. Jednak gdy zapalenie zatok się nasili warto odwiedzić specjalistę, który dobierze właściwy tok leczenia, a nawet nakaże zażycie antybiotyków.

Więcej o leczeniu zatok znajdziecie na stronie Skamex w dziale chlorheksydyna

Dołącz do dyskusji