Jaka dieta dla zdrowych zębów?

Każdy chce się cieszyć zdrowymi i pięknymi zębami. Aby nasze zęby były zadbane koniecznie trzeba pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Niezbędne jest regularne mycie zębów jak również kontrolowanie ich stanu w gabinecie dentystycznym. Bardzo ważna jest również nasza dieta. Sposób odżywiania również znacząco wpływa na to, jak wyglądają zęby i czy są zdrowe.

źródło: kobieta20.pl

źródło: sypien.pl

 

Jak powinna wyglądać dieta dobra dla naszych zębów?

Na pewno podstawową sprawą jest wzbogacanie diety w białko. Takie produkty trzeba spożywać regularnie, gdyż są bardzo ważne dla stanu zębów. A białko znajdziemy choćby w nabiale, mleku czy jajkach. Poza tym bardzo ważne są takie składniki jak wapń czy witamina D. Aby zadbać o ich właściwy poziom w organizmie trzeba do diety wprowadzać ryby, owoce morza, orzechy czy ser żółty. Warto również często pić i jeść kefiry, jogurty oraz mleko.

źródło: dentpress.pl

źródło: dentpress.pl

Jednak ważne jest nie tylko to, co powinno znaleźć się w naszej diecie. Musimy również pamiętać o tym, czego należy unikać. Na pewno w naszej diecie nie powinno znaleźć się zbyt dużo węglowodanów, a w tym również glukozy czy fruktozy. Dlatego należy ograniczyć do minimum spożycie słodyczy, chipsów, jasnego pieczywa czy wszystkich produktów wysoko przetworzonych.

źródło: boska.pl

źródło: boska.pl

Kolejna kwestia dotyczy napojów. Bardzo ważne dla stanu naszych zębów jest, by ograniczyć do minimum napoje słodkie oraz gazowane. Podobnie ma się sprawa z herbatą i kawą oraz winem czerwonym, gdyż wywołują one pojawianie się osadu oraz plamek na szkliwie. Należy ograniczyć ich spożycie, a poza tym dobrze jest po każdym posiłku umyć zęby.

Dołącz do dyskusji