Jak radzić sobie z pryszczami?

Pryszcze i krosty oszpecą nawet najpiękniejszą twarz. Jednak czasami się pojawiają. Wtedy powstaje podstawowe pytanie – co zrobić żeby zniknęły? Walka z pryszczami wymaga zadbania o odpowiednią pielęgnację cery. Co będzie ona obejmowała?

1.Oczyszczanie

kobieta.onet.pl

kobieta.onet.pl

Skórę należy regularnie oczyszczać, między innymi z kurzu, brudu czy makijażu. Jednak nie wolno z oczyszczaniem przesadzać, gdyż wtedy łatwo skórę przesuszyć oraz podrażnić. Wystarczy myć ja dwa razy dziennie. Jednak liczy się także zastosowanie odpowiednich preparatów – najlepsze będą pianki i żele. Należy zrezygnować z mydła oraz preparatów zawierających alkohol, gdyż te kosmetyki podrażniają skórę i pogarszają tylko jej stan.

2.Złuszczanie

Skóra trądzikowa wymaga regularnego odświeżania, a zatem również złuszczania. Skóra tłusta charakteryzuje się bowiem zaburzonym procesem naturalnego złuszczania się skóry – w związku z czym obumarłe komórki pozostają na powierzchni skóry. Takie komórki w połączeniu z nadmiarem sebum sprawiają, że zatykają się pory i pojawiają pryszcze. Dlatego cerę należy regularnie złuszczać. W tym celu warto wykorzystać peeling enzymatyczny lub też chemiczny. Ważne jest, by wybrać taki preparat, który nie będzie skóry podrażniał ani wysuszał. Najlepiej skorzystać z porady dermatologa, który poleci odpowiedni środek do peelingu.

3.Nawilżanie

kobietamag.pl

kobietamag.pl

Bardzo ważne jest także dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Jednak należy przy tym uważać, by dodatkowo jej nie przetłuścić. Dlatego należy wybierać kosmetyki nawilżające do cery trądzikowej, które zawierają niewiele tłuszczów i mają lekką konsystencję. Najlepiej w pielęgnacji cery trądzikowej sprawdzą się preparaty na bazie silikonów, które nie tworzą tłustej warstwy, nie uczulają i nie prowadzą do pojawiania się zaskórników.

4.Matowanie

Aby ukryć połysk skóry często stosuje się puder – on jednak generuje powstawanie wyprysków. Dużo lepiej w pielęgnacji cery z pryszczami sprawdzają się bibułki matujące, które w łatwy sposób pozwalają usunąć tłustą warstwę ze skóry. Pochłaniają nadmiar sebum, a poza tym służą do odświeżenia makijażu.

5.Kamuflowanie

papilot.pl

papilot.pl

Ukrywanie pryszczy wymaga wykonania odpowiedniego makijażu. Jednak niezwykle ważne jest przy tym stosowanie kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Muszą być to preparaty bez składników tłuszczowych, które nie zatykają porów. Ukryć pojedyncze wypryski pomoże korektor antybakteryjny.

6.Nie wyciskaj

Złota zasada dotycząca pryszczy – nie wolno ich wyciskać, gdyż to zwiększa stan zapalny i wywołuje rozprzestrzenianie się wyprysków.

Dołącz do dyskusji