Jak radzić sobie ze stresem w pracy?

Niemal wszystkim osobom w dzisiejszych czasach w pracy towarzyszy stres. Kiedy jego natężenie jest zbyt duże, nasza efektywność spada, a my czujemy się przytłoczeni obowiązkami. Na szczęście istnieją sposoby na to, by okiełznać stres w pracy. Dowiedz się, jak poradzić sobie ze stresem w pracy!

Bądź zorganizowany

Często odczuwany w pracy stres jest konsekwencją nagromadzenia zbyt dużej ilości obowiązków. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zapobiegać tego rodzaju sytuacjom, przez sumienne wykonywanie swoich obowiązków we właściwym czasie. Odkładanie pracy na ostatnią chwilę prowadzi do zmęczenia i zwiększa stres.

Miej przy sobie piłkę antystresową

Mała, miękka piłeczka potrafi zdziałać cuda – dlatego właśnie jest “najlepszą przyjaciółką” zapracowanych managerów. Ty także noś ją ze sobą do biura! Może to być specjalna piłeczka biurowa, albo samodzielnie wykonany woreczek, który uzupełnisz grochem, piaskiem lub watą. Kiedy zaczynasz odczuwać napięcie, zacznij ściskać go naprzemiennie prawą i lewą ręką.

Odrywaj wzrok od komputera i telefonu

Kiedy mamy wolną chwilę, to zwykle naszym pierwszym odruchem jest sięgnięcie po telefon. Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu stresu, to dużo lepszym rozwiązaniem będzie wyjście na krótki spacer lub chociażby spojrzenie za okno i wsłuchanie się w śpiew ptaków.

Krótkie ćwiczenia

Czy w biurze da się wykonać trening? Oczywiście! Proste ćwiczenia rozciągające nie tylko wzmocnią i wydłużą mięśnie, ale także pozwolą na chwilę skupić się na czymś innym, niż obowiązki zawodowe. Możesz zatem zupełnie niepostrzeżenie rozciągać stopy, nadgarstki lub szyję.

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Nie żyć wyłącznie pracą!

Jednym z najważniejszych aspektów radzenia sobie ze stresem zawodowym jest nieograniczenie swojego życia wyłącznie do pracy. Tryb życia, w którym główną rolę odgrywa siedzenie w biurze do późnych godzin, jest na dłuższą metę zabójczy. Staraj się więc zachować work life balance, czyli dbać również o swoje życie prywatne.

Dołącz do dyskusji