Jak sobie poradzić z suchym kaszlem?

Suchy kaszel to zdecydowanie jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów kaszlu. Czasami bardzo trudno jest się go pozbyć. Oprócz samego kaszlu często uciążliwe jest też uczucie łaskotania w gardle, co dodatkowo podrażnia krtań i wywołuje kaszel. Na szczęście z takim suchym kaszlem można sobie poradzić, stosują domowe sposoby. Oto kilka tych najskuteczniejszych.

zdrowie.wp.pl

zdrowie.wp.pl

1.Syrop z cebuli – jest to najczęściej stosowny sposób na kaszel suchy. Taki syrop z cebuli pomaga nawilżyć śluzówkę i koi podrażnione gardło. Dodatkowo zapobiega atakom kaszlu.

2.Woda lub woda z miodem – sposobem na nawilżanie błon śluzowych jest też częste picie wody lub wody z miodem. Trzeba jednak dbać o to, by taki napój był ciepły.

3.Napar z siemienia lnianego – to kolejny sprawdzony sposób na suchy kaszel i podrażnione gardło. Napar taki nawilża błony śluzowe, a dodatkowo pokrywa gardło ochronną warstwą.

modanaurode.pl

modanaurode.pl

4.Nawilżanie powietrza – suchy kaszel często bardziej meczy, gdy przebywamy w pomieszczeniach z wysuszonym powietrzem. Wtedy nasze gardło staje się dodatkowo podrażnione. Dlatego należy dbać o nawilżanie powietrza, np. inwestując w specjalne urządzenia lub po prostu wieszając mokre ręczniki na grzejniku.

5.Tabletki z propolisem – jest to składnik o właściwościach antybakteryjnych i antywirusowych. Takie leki pozwalają zmniejszyć skutki działania infekcji.

Czasami jednak suchy kaszel nie przechodzi – i to pomimo stosowania wyżej wymienionych metod. Niekiedy suchy kaszel zaczyna przekształcać się w kaszel mokry. W obu tych wypadkach należy skonsultować się z lekarzem. Wtedy trzeba po prostu poszukać przyczyny i ta ją zwalczyć.

Kaszel pogrypowy

zdrapkowo.pl

zdrapkowo.pl

Suchy kaszel niekiedy utrzymuje się po przebytej grypie. Taki kaszel potrafi męczyć nawet kilka tygodni. Warto się jednak upewnić, czy nie jest oznaką zapalenia oskrzeli, które bywa często powikłaniem występującym po niedoleczonej grypie. Jeżeli tak nie jest, to nie należy się nazbyt zamartwiać. Suchy kaszel męczy, gdy gardło zostanie podrażnione przez dym, wilgotność powietrza lub zmiany temperatury. Pojawia się w wyniku naruszenia błony śluzowej dróg oddechowych. Infekcja sprawia bowiem, że błona zostaje naruszona i złuszczona, i dużo szybciej ulega podrażnieniom. Tutaj potrzeba czasu na to, by błona się zregenerowała. A to może potrwać nawet kilka tygodni. Aby złagodzić kaszel warto dbać o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych. Wtedy też przyda się stosowanie wyżej wymienionych metod, a szczególnie picie napary z siemienia lnianego.

Dołącz do dyskusji