Jak sobie poradzić z zapaleniem zatok?

W czasie jesieni bardzo często dotykają nas różne infekcje. Jednym z częściej pojawiających się problemów jest zapalenie zatok. Jest to nie tylko uciążliwa, ale też często powracająca infekcja. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak z nią walczyć. Zanim jednak sięgniemy po apteczne specyfiki, warto poznać kilka domowych sposobów leczenia zapalenia zatok.

1.Kompresy z soli

z-nami-zdrowiej.blog.onet.pl

z-nami-zdrowiej.blog.onet.pl

Dobrym pomysłem jest zastosowanie ciepłego kompresu z solą jodowo-bromową. Sól należy podgrzać na patelni, zawinąć w płócienną ściereczkę, a następnie przyłożyć do czoła. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, by kompres nie był za gorący. Jak działa taki kompres? Związki jodu oraz bromu pomagają szybciej oczyścić zatoki, co da uczucie ulgi i pomoże zlikwidować ból.

2.Okłady z grochu

Groch należy umieścić w bawełnianej skarpetce lub lnianym woreczku, a następnie włożyć do lekko nagrzanego piekarnika na kilka minut. Do grochu również można wsypać odrobinę leczniczej soli. Następnie wykonujemy okłady na czoło. Działają one podobnie jak w wypadku kompresów z soli.

3.Inhalacje

tipy.interia.pl

tipy.interia.pl

Przy zapaleniu zatok dobrze jest wykonywać inhalacje, które pomagają rozpuścić wydzielinę zalegającą w zatokach, a tym samym ułatwiają oddychanie i pomagają pozbyć się bólu. Do domowych inhalacji potrzebna jest miska z gorącą wodą, ręcznik oraz odpowiednie preparaty, np. jakieś olejki eteryczne.

W wypadku bólu u nasady nosa, warto przygotować inhalację na bazie roztworu soli(soli kuchennej lub morskiej). Jeżeli dokucza nam również katar, warto zastosować zioła, np. rumianek, tymianek, szałwię lub miętę pieprzową. Równie skuteczne okażą się olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, kamforowy czy lawendowy.

Inhalacje przyniosą oczekiwane efekty, gdy będzie się je wykonywać codziennie przez co najmniej tydzień.

4.Maści rozgrzewające

Świetnym rozwiązaniem są także maści rozgrzewające, które działają jednocześnie jak ciepłe okłady i inhalacje – udrożniają zatoki i nos, a także łagodzą ból. Takie maści należy wsmarowywać w czoło oraz skronie, a następnie obwiązać je ciepłą opaską – wtedy działanie będzie jeszcze skuteczniejsze. Odpowiednie maści bez problemu otrzyma się w każdej aptece. Najlepiej sięgnąć po maści rozmarynowe, eukaliptusowe lub kamforowe. Takie maści nie sprawdzą się jednak u osób z wrażliwą cerą, gdyż dodatkowo podrażniają skórę.

aptekagemini.pl

aptekagemini.pl

5.Przyprawy

Zatoki i nos można udrożnić dzięki zapachowi niektórych przypraw. Jak je stosować?

  • cynamon i imbir można dodać do herbaty, która zadziała nie tylko udrażniająco, ale też rozgrzewająco,
  • gorczycę można umieścić w lnianym woreczku, podgrzać w piekarniku i przykładać do czoła. Jej zapach pomaga usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę.
  • chrzan, szczególnie świeżo starty ma drażniący zapach, a jego wdychanie również pomaga udrożnić nos.

Dołącz do dyskusji