Jak sobie radzić z bólem zęba?

Ból zęba to jeden z najbardziej nieprzyjemnych i dokuczliwych bólów. Kiedy się pojawia, najlepszym rozwiązaniem jest udać się na wizytę do stomatologa – nie ma co liczyć, że sam zniknie. Jednak do czasu wizyty warto poszukać jakiś sprawdzonych sposobów na uśmierzenie bólu.

Dlaczego bolą nas zęby?

anident.pl

anident.pl

Oczywiście ból taki wynika z jakiegoś uszkodzenia zęba. Może chodzić o próchnicę lub pęknięcie szkliwa. Niekiedy zdarza się, że odsłonięta zostaje wyjątkowo wrażliwa zębina lub luki w zębach odsłaniają miazgę zęba – to też wywołuje silny ból. Może również dojść do zapalenia miazgi, co wywołuje jeszcze dotkliwszy ból. Inna przyczyna bólu zęba to ropień czy też zapalenie dziąseł. Czasami jednak przyczyny są inne – powiększenie węzła chłonnego, problemy ze stawem żuchwowym czy neuralgią. Sami nie jesteśmy w stanie ustalić przyczyny i jej wyleczyć, dlatego też konieczna jest wizyta u stomatologa.

Jak uśmierzyć ból?

e-zikoapteka.pl

e-zikoapteka.pl

Nie znaczy to jednak, ze do momentu wizyty musimy znosić nawet najcięższy ból. Możemy spróbować go uśmierzyć i zmniejszyć, a to dzięki różnym skutecznym sposobom. Oto kilka propozycji:

  • paracetamol – to skuteczny środek na ból zęba, szczególnie jeżeli nie jest on jeszcze nazbyt silny;
  • płukani – jeżeli problemem jest stan zapalny dziąseł, warto wykonać płukankę jamy ustnej naparem z rumianku lub też szałwii;
  • ibuprofen – sprawdza się szczególnie przy silniejszym bólu zęba. Trzeba jednak uważać, gdyż niektóre osoby są uczulone na tek składnik;
  • goździki – na ostry ból zęba można stosować goździki – żuć je, gdyż działają przeciwbólowo;
  • olejek goździkowy – czasami ból związany jest ze sporym ubytkiem w zębie. Aby uśmierzyć ból można włożyć w ubytek wacik, który nasączamy olejkiem goździkowym. Dodatkowo będzie on łagodził stan zapalny.

A co zrobić w naprawdę ciężkich przypadkach?

dobra-rada.pl

dobra-rada.pl

Często towarzyszy nam ból w czasie jedzenie – może to świadczyć o utworzeniu się ropienia. Warto jedząc używać drugiej strony jamy ustnej, ból uśmierzać ibuprofenem i jak najszybciej udać się do dentysty.

Niekiedy objawem jest nie tylko ból zęba, ale też obrzęk i pulsowanie. To oznacza, że stan zapalny dosięgnął korzeni i miazgi. Ból można uśmierzyć ibuprofenem lub pyralginą, można płukać jamę ustną naparem z mięty lub wykonywać okłady z lodu. Najważniejsze jest jednak jak najszybciej dostać się do dentysty.

Z wizytą nie należy czekać, jeżeli ból obejmuje całą szczękę, głowę i promieniuje do ucha – stomatolog w takiej sytuacji może nas przyjąć bez kolejki. Nie należy czekać z wizyta bo skutki mogą być naprawdę poważne.

Dołącz do dyskusji