Jak walczyć z pokusami na diecie?

Dieta dla wielu osób to ogromne wyzwanie. Ale wielu udaje się wreszcie osiągnąć swój cel i przejść na dietę. Jednak to tylko jeden z pierwszych celów. W wyborze odpowiedniej diety pomoże specjalista – dietetyk z Warszawy w punkcie Naturhouse. Kolejny może dotyczyć wytrzymania na diecie. Tymczasem na swojej drodze spotykamy wiele pokus – wystarczy pójść do pracy, na kawę z przyjaciółką, na obiad do rodziców czy imprezę do znajomych, którzy żadnej diety nie przestrzegają. Jak sobie radzić z takimi pokusami? Co zrobić, jeżeli zdarzy się nam sięgnąć po coś spoza dietetycznej listy?

dietmap.pl

dietmap.pl

1.Poznaj przyczynę

Jeżeli skusimy się na coś czego dieta nie przewiduje, ustalmy dlaczego tak się stało. Przyczyny mogą być różne – dużo stresu, kłótnia z bliską osobą, brak czasu na przygotowanie zdrowej przekąski itp. Kiedy ustali się przyczynę problemu, łatwiej będzie go wyeliminować i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Np. jeżeli czeka cię ciężki stresujący dzień w pracy, wcześniej przygotuj sobie coś zdrowego, by nie sięgać po słodycze. Warto pamiętać, że ten błąd to lekcja na przyszłość, a nie dramatyczna porażka.

2.Eliminuj pokusy

Nie będziemy ulegać pokusom, jeżeli w naszym otoczeniu ich nie będzie. Dlatego warto unikać miejsc, w których można złamać dietę – niezależnie czy będzie to alejka ze słodyczami w sklepie czy ulica z ulubioną cukiernią. Kolejna kwestia dotyczy trzymania w domu takich kuszących zapasów – warto usunąć wszelkie niezdrowe przekąski poupychane w szafkach na czarną godzinę. A jeżeli czujesz, że musisz coś przegryź, przygotuj zdrową przekąskę, np. surowe warzywa czy świeże owoce.

3.Wszystko zależy ode mnie i mojej motywacji

qchenne-inspiracje.blogspot.com

qchenne-inspiracje.blogspot.com

Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że to czy ulegniemy pokusie, zależy wyłącznie od nas – bo przecież nikt nas nie zmusza do jedzenia niezdrowych rzeczy. Warto zatem myśleć o sprawie z szerszej perspektywy. Co się stanie, gdy będę ulegać takim pokusom? Czy uda mi się osiągnąć cel? Jak będą wyglądać? Jak to wpłynie na moją przyszłość. Jak będą się czuła, jeżeli nie podołam mojemu celowi? Na pewno mamy jakąś konkretną motywację i warto do niej regularnie wracać – są to rady podawane przez trenerów rozwoju osobistego. Mateusz Grzesiak i moja opinia o nim jest naprawdę dobra od czasu, gdy zapoznałam się z jego szkoleniem o motywacji. To naprawdę może pomóc.

4.Trening czyni mistrza

Ta złota zasada dotyczy także odchudzania. Trzeba dać sobie trochę czasu i systematycznie wdrażać w życie zmiany. Mogą być one stopniowe, ale ważne żeby były widoczne. Dzięki temu udaje się wypracować zdrowe nawyki, co sprawia że pokusy powoli znikają. Warto też mieć wobec siebie rozsądne oczekiwania. Bycie na diecie nie znaczy, ze nic nam nie wolno – trzeba po prostu dbać o rozsądne żywienie.

Dołącz do dyskusji