Jak zadbać o paznokcie?

Paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji – w przeciwnym razie bardzo szybko się zniszczą. Pojawiają się wtedy takie problemy jak pęknięcia, rozdwajanie płytki, przebarwienia płytki czy przesuszenie skórek wokół paznokci. Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób należy o nie dbać?

Pielęgnacja na co dzień

źródło: jakpiekniebyckobieta.pl

źródło: jakpiekniebyckobieta.pl

Na co dzień należy stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stóp i dłoni. Nakładając je należy dokładnie wmasować preparat również w palce, tak by mógł dotrzeć do skóry wokół paznokci oraz do samych paznokci. Szczególnie ważna jest taka pielęgnacja w wypadku dłoni, które narażone są na działanie różnych czynników. Dlatego krem należy nakładać po każdym umyciu rąk – i za każdym razem wmasowywać go również w paznokcie.

W takiej pielęgnacji dużą rolę odgrywa również peeling. Pomaga on dbać o stan skórek wokół paznokci – będą miękkie i estetyczne. Skóra stanie się odświeżona i zdrowsza.

Odżywki do paznokci

źródło: miastokobiet.pl

źródło: miastokobiet.pl

Bardzo skuteczną pomocą w dbaniu o paznokcie okazują się odżywki. Odżywki wykazują niezwykle cenne działanie dla paznokci – regenerują oraz wzmacniają. Odżywki regenerujące zawierają składniki, które odżywiają i nawilżają paznokcie oraz skórę wokół nich, np. są to witaminy. Zazwyczaj przyjmują formę oliwki lub lakieru. Ich działanie będzie widoczne tylko, gdy będą stosowane regularnie.

Odżywki wzmacniające przeznaczone są do paznokci kruchych i skłonnych do łamania. W składzie mają ceramidy i proteiny, które pozwalają wzmocnić paznokcie – ich płytka jest twarda i odporna na różne czynniki. Takie odżywki można stosować codziennie, np. jako bazę pod lakier.

Do wyboru są też inne kosmetyki, np. kremy, oliwki i maseczki. Pomagają dbać o same paznokcie, jak i skórki wokół nich. Dzięki nim są one nawilżone i wzmocnione. Warto w trakcie takich kuracji zrezygnować z malowania paznokci, by lepiej wchłaniały te cenne składniki. Poza tym lakiery obciążają i niszczą płytkę paznokci, więc warto sobie od nich co jakiś czas robić przerwę.

Naturalne specyfiki

źródło: anwen.pl

źródło: anwen.pl

W pielęgnacji paznokci świetnie sprawdzi się tez między innymi olejek rycynowy oraz oliwa z oliwek. Takimi środkami wystarczy nacierać paznokcie, a staną się mocniejsze, zdrowsze, nawilżone, ale też jaśniejsze.

Poza tym na stan paznokci ogromny wpływ ma nasza dieta. Dlatego należy dbać o to, by była zdrowa i odpowiednio urozmaicona. Jeżeli mamy problemy z paznokciami, należy ją wzbogacić i odpowiednie składniki, w tym białko, wapń, żelazo i cynk.

Dbając w ten sposób o paznokcie, na pewno poprawimy ich stan oraz wygląd.

Dołącz do dyskusji