Jak znaleźć w sobie motywację?

To, ile w życiu osiągniemy, zależy od wielu uwarunkowań – między innymi wychowania, jakie otrzymaliśmy, naszego stanu zdrowia czy zwykłego szczęścia. Najważniejszą rolę w osiąganiu sukcesu odgrywa jednak motywacja do życia. Zobacz, skąd się bierze motywacja do działania i jak ją w sobie skutecznie rozbudzić!

Motywacja – skąd ją mam?

Motywację możemy podzielić na zewnętrzną, czyli taką, która pochodzi od innych osób lub jest zależna od okoliczności (na przykład, kiedy ktoś mówi “idę do pracy, bo inaczej szef mnie wywali”, to ma na myśli motywację zewnętrzną) oraz wewnętrzną, która ma swoje źródło głęboko w naszych przekonaniach czy marzeniach (przykładem takiej motywacji będzie komunikat “idę do pracy, bo kocham wykonywać swój zawód). O wiele bardziej skuteczna i długotrwała jest, jak można się domyślać, motywacja wewnętrzna – kiedy sami z siebie do czegoś dążymy, na ogół o wiele łatwiej pokonujemy pojawiające się na naszej drodze przeszkody. Kiedy więc staramy się coś osiągnąć, sprostać jakimś obowiązkom, zawsze starajmy się “przekuć” zewnętrzną motywację na tę wewnętrzną.

Jak motywować samego siebie?

Rzecz jasna, aby utrzymać wysoki poziom motywacji, warto jest uciekać się również do pewnych “sztuczek”, dzięki którym łatwiej będzie nam wytrwać w naszych postanowieniach. Dobrze jest zatem od czasu do czasu:

  • posłuchać dobrego mówcy motywacyjnego, który wie, jak zagrzewać innych do walki o to, co dla nich ważne,
  • zwizualizować sobie swój sukces, aby wiedzieć, do czego tak naprawdę dążymy,
    często sięgać po motywujące książki – nie muszą to być poradniki coachingowe; wystarczy, że naszą lekturę będzie stanowiła książka z pozytywnym, optymistycznie nastrajającym przesłaniem,
  • w chwilach zwątpienia czy pojawienia się zewnętrznych trudności prosić o pomoc bliskie osoby, którym zależy na naszym szczęściu i które wiedzą, dlaczego dana rzecz jest dla nas istotna.

Pamiętajmy, że to zupełnie naturalne, że raz na jakiś czas nasz poziom motywacji się obniża. Siła nie polega przecież na niedoświadczaniu kryzysów, a na dzielnym stawianiu im czoła!

Dołącz do dyskusji