Jakie zapachy poprawiają nastrój?

Nasz nastrój może być gorszy z różnych względów – utrzymująca się migrena, bezsenność, stres czy inne problemy. Wtedy szukamy różnych sposobów na to, by swój nastrój poprawić. Okazuje się, że pomocą okażą się zapachy. Jeżeli tylko odpowiednio je dobierzemy, możemy poprawić stan swojego umysłu, a także ciała. Oto przykłady 10 zapachów, które mogą poprawić samopoczucie.

Lawenda – działa uspokajająco i wyciszająco. Dlatego też jest idealna na bezsenność czy stany depresyjne. Jeżeli odczuwamy rozdrażnienie, szczególnie wieczorem, kąpiel z lawendowym olejkiem może pomóc się wyciszyć i cieszyć spokojnym snem.

Cynamon – specyficznym zapach cynamonu wpływa na pracę umysłu. Sprawia, że lepiej działa wzrok, układ ruchowy, pamięć i koncentracją. Jest to zatem zapach idealny dla osób pracujących umysłowo.

Sosna – zapach sosny działa łagodząco na układ nerwowy, a badania wskazują, że pomaga leczyć depresyjne zaburzenia. Pomaga również radzić sobie ze stresem i go łagodzić. Jeżeli potrzebujemy się uspokoić to możemy wybrać się na spacer po lesie pełnym sosen lub wykorzystać sosnowe olejki eteryczne.

zapach 2

Trawa – zapach trawy, szczególnie takiej świeżo skoszonej również może pozytywnie wpływać na samopoczucie. Jak działa? Działa relaksująco, pomaga się odprężyć, a także rozwesela. Co ciekawe, pewien doktor odkrył, że związki które wydzielają się wraz ze skoszoną trawą pomagają opóźniać proces starzenia się. Zapachem trawy można otaczać się dzięki specjalnym perfumom czy olejkom.

Cytrusy – zapach cytrusów w znacznym stopniu pobudza i dodaje energii. Stawiając na szklankę wody z cytryną do rana pobudzamy nas umysł, a także ciało do pracy. Jeżeli zapach cytrusów nam odpowiada, możemy sięgnąć po cytrusowy balsam, cytrusowe świeczki czy perfumy z trawą cytrynową.

Wanilia – ten zapach również pomaga poprawić samopoczucie. Pewne badania wskazują, że zapach wanilii łagodzi napięcie nerwowe, pozwala się zrelaksować i poczuć weselej.

Mięta pieprzowa – ten aromat wpływa na układ nerwowy, dzięki czemu wpływa pobudzająco na koncentrację, sprawność umysłową, motywację. Jest to zapach idealny dla osób pracujących umysłowo oraz uczących się.

rossmann.pl

rossmann.pl

Jaśmin – zapach w znaczącym stopniu pomaga poprawić nastrój i zapobiegać stanom depresyjnym. Olejek jaśminowy może zatem pomóc uspokoić myśli, odprężyć się i wyciszyć. Sprawdza się także w leczeniu zaburzeń nastroju.

Jabłka – pomocny może okazać się także wyjątkowy zapach jabłek, szczególnie że sprawdza się w łagodzeniu migreny.

Oliwa z oliwek – zapach oliwek ma znaczenie zdrowotne, gdyż zmniejsza łaknienie. Dzięki temu aromatowi można zatem zmniejszyć ilość spożywanych dziennie kalorii.

Dołącz do dyskusji