Mocne bóle głowy – poznaj najczęstsze przyczyny

Jeśli od jakiegoś czasu odczuwasz mocny ból głowy, nie powinieneś tego lekceważyć – może to być oznaką problemów ze zdrowiem. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu głowy i zastanów się, czy któraś z nich nie występuje u Ciebie!

Ataki migreny

Jest to bardzo silny ból, który zwykle “pulsuje” i może być silniejszy po jednej stronie głowy. Czasami towarzyszą mu nudności, wymioty oraz aura, która może polegać na zaburzeniach widzenia. Na szczęście ból migrenowy ustępuje podczas snu – jeżeli więc cierpisz na tę nieprzyjemną dolegliwość, staraj się dużo wypoczywać – najlepiej w cichym, ciemnym pomieszczeniu.

Nadciśnienie tętnicze objawy

Niestety, z powodu niezdrowego trybu życia (między innymi zbyt tłustej diety), coraz większa ilość Polaków cierpi na nadciśnienie. Objawem tego groźnego schorzenia może być właśnie silny ból głowy, który zwykle najbardziej dokuczliwy staje się w godzinach porannych. Chorzy często mówią, że ból odczuwany jest głównie w okolicach potylicy.

Zapalenie zatok objawy

Łatwo nabawić się go w okresie jesieni lub zimy, ale tak naprawdę zapalenie zatok można “złapać” w każdej porze roku! Jeżeli ból głowy jest pulsujący, nasila się przy pochylaniu głowy, a do tego towarzyszą mu zaburzenia węchu i ból policzków, to warto udać się do laryngologa – powie on, jak radzić sobie z ostrym lub przewlekłym zapaleniem zatok.

Schorzenia kręgosłupa

Tak, to możliwe! Ból, który odczuwamy głównie z tyłu głowy, a do tego promieniuje on na barki, może być objawem problemów z kręgosłupem. Dolegliwości mogą nasilać się przy siedzeniu lub spaniu w niewygodnej pozycji. Specjalistą, który pomoże nam pozbyć się bólu, jest ortopeda.

Stres lub lęk – przyczyną mocnego bólu głowy

Czasami powody bólu głowy nie wiążą się z problemami z ciałem, a są konsekwencją zachwiania równowagi psychicznej. Bóle, które nie mają żadnej przyczyny medycznej, nazywane są psychosomatycznymi – pojawiają się zwykle wtedy, kiedy jesteśmy zestresowani, przeżywamy wyjątkowo trudne chwile (na przykład żałobę) lub mamy poważne trudności rodzinne. W walce z bólami tego rodzaju pomoże doświadczony psycholog lub psychoterapeuta.

Silnego bólu głowy nie można lekceważyć – częste dolegliwości tego rodzaju wymagają konsultacji lekarskiej.

Dołącz do dyskusji