Najpopularniejsze style pływackie

Pływanie jest niezwykle przyjemne, a także bardzo dobre dla zdrowia. A będzie tak jeżeli wybierzemy dla siebie odpowiednią technikę pływania – dostosowaną do naszych umiejętność oraz potrzeb. Jakie style pływackie mamy zatem do wyboru i czym się one charakteryzują?

1.Kraul

bodyinfo.pl

bodyinfo.pl

Kraul to jeden z popularniejszych stylów pływackich, który charakteryzuje się dużą szybkością. Nie wymaga jednak wkładania ogromnej ilości energii, gdyż sylwetka utrzymywana w czasie pływania zmniejsza opór w wodzie i ułatwia szybkie poruszanie się. Jego zaletą jest to, że angażuje do pracy wszystkie grupy mięśni. Styl ten jednak wymaga opanowania prawidłowej techniki pracy rąk i nóg, a także techniki oddychania. Szczególnie istotną sprawą jest zanurzanie rąk pod właściwym kątem, co wpływa na szybkość pływania. Należy też nauczyć się synchronizować ruchy ciała z oddechem. Częściową trudność sprawia zanurzanie głowy pod wodę, co sprawia że tracimy kontakt wzrokowy z otoczeniem.

2.Żabka – styl pływacki klasyczny

bodyinfo.pl

bodyinfo.pl

Żabka to styl, który korzystnie wpływa na pracę mięśni klatki piersiowej. Nie angażuje natomiast innych partii ciała, np. mięśni grzbietu. Nie powinny wybierać jej osoby, które mają problemy z bólem pleców czy osoby, które chcą wzmocnić mięśnie przykręgosłupowe. Żabka to styl, który wymaga ruchów i utrzymywania ciała w nienaturalnej pozycji, co po dłuższym pływaniu w ten sposób może prowadzić do zmian w budowie sylwetki, np. odcinku szyjnym czy lędźwiowym kręgosłupa. Jako styl pływacki wymaga ona prawidłowej techniki, której wiele osób nie ma. W czasie pływania żabką należy głowę wynurzać i zanurzać, a nie trzymać nad wodą oraz zachowywać właściwe ułożenie nóg i rąk.

3.Grzbietowy

pinczow.com.pl

pinczow.com.pl

Jest to styl idealny do leczenia wad i przeciążeń kręgosłupa. Nie nadwyręża pleców i wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe. Tego stylu często uczą się osoby początkujące, gdyż nie wymaga zanurzania głowy, a pływanie na plecach ułatwia oddychanie. Styl ten polega na naprzemiennym wymachiwaniu rąk i nóg, przy czym to ramiona są tą najważniejszą siłą napędową. Istotna jest tutaj koordynacja ruchowa oraz zachowanie właściwej postawy – stopy obciągnięte, głowa płasko na wodzie, biodra wypchnięte do góry.

4.Motylkowy styl pływacki (delfin)

nauka-plywania-warszawa.pl

nauka-plywania-warszawa.pl

Jest to styl pływacki zarezerwowany dla doświadczonych, profesjonalnych pływaków. Wymaga on dużej siły i niezwykłej koordynacji ruchowej. Najlepsze efekty przynosi perfekcyjne opanowanie techniki. Styl ten wymaga opanowania specyficznego – „falującego” ruchu ciała, w którym poszczególne części(głowa, klatka piersiowa, biodra, nogi) poruszają się oddzielnie w górę i w dół. Dopiero w następnym etapie można opanować pracę rąk i nóg oraz technikę oddychania. Nauka wymaga pomocy instruktora.

Dołącz do dyskusji