Jak nauczyć się masażu?

Umiejętność wykonywania masażu niesie za sobą wiele korzyści. Masaż jest sprawdzonym sposobem na poprawę samopoczucia, a także zdrowia. Warunek jest jeden – masaż musi być wykonany prawidłowo. Ale jak nauczyć się masażu? Czy przejście przez kurs masażu to jedyny sposób?

Pełne kwalifikacje do przeprowadzania masażu, które zostają potwierdzone dokumentem, posiadają dyplomowani masażyści. Aby zostać jednym z nich należy przejść przez szkolenie w ramach szeregu kursów lub zapisać się do szkoły policealnej lub technikum o takim profilu. Uprawnienia posiadają również magistrowie rehabilitacji i fizjoterapii. Niestety, w Polsce nie brakuje weekendowych kursów i szkoleń, po których osoby uważają, że mogą już uruchomić własny gabinet. Dlatego też każdy, kto chce skorzystać z profesjonalnego masażu powinien zapytać o posiadane przez masażystę uprawnienia.

Jakiego masażu warto się nauczyć?

Najpopularniejszym rodzajem masażu jest masaż leczniczy, inaczej nazywany terapeutycznym, Prawidłowo wykonany pozwala pozbyć się lub zmniejszyć bóle kręgosłupa wywołane m.in. nieprawidłową postawą i siedzącym trybem pracy. To również sposób pozbycie się bólu głowy, który wynika z migren i przemęczenia. Ponadto, masaż klasyczny pomaga w terapii rwy kulszowej, w bólach barków, szyi, a także zespole cieśni nadgarstka i w powrocie do pełnej sprawności po urazach czy złamaniach. Czy jednak, aby wykonać podstawowy masaż, trzeba od razu korzystać z usług masażysty? To zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób. Nie mniej, każdy kto chciałby poznać jego podstawy, może skorzystać ze wspomnianych kursów i poszerzyć swoją wiedzę, dzięki samodzielnemu studiowaniu literatury fachowej.

Jeśli zastanawiasz się, z jakiej książki skorzystać, aby dowiedzieć się więcej na temat technik masażu, bez wątpienia obowiązkową pozycją jest „Adam Zborowski – masaż klasyczny”. Autor, ze względu na obszerność materiału, pomija wiadomości związane z anatomią, fizjologią i przedmiotami medycznymi. Dlaczego? Ponieważ wychodzi z założenia, że czytelnik jego książki posiada już niezbędny zakres wiedzy z tych dziedzin lub też uzupełni ją samodzielnie, korzystając z innej literatury. „Masaż klasyczny” Zborowskiego to pozycja, która cieszy się dużym uznaniem w środowisku, a aktualność jej treści potwierdziła konieczność niejednokrotnego wznowienia druku.

Dołącz do dyskusji