O tym czemu potrzebujemy okna

Budownictwo ulegało zmiano. Rozwój technologii spowodował zmiany architektury, a pojawiające się mody wpływaly na zmienność stylów.

Okna i okienka

Jedno jest jednak stałe – budynki mieszkalne zawsze posiadały okna. W gotyku były ozdobione pięknymi witrażami, które powodowały, iż wnętrze wypełnione było wzniosłą grą świateł. W późniejszym czasie okna bywały mniejsze z przyczyn bezpieczeństwa. Nikt jednak nie chciał ich zupełnie zlikwidować. Gdy zwiedzamy pałace czy zamki z minionych epok zaskakuje nas liczba okien w domu.

Okna dają dostęp do światła

Dziś jednym z miast, które produkuje najbardziej znane okna jest Bydgoszcz. Dom bez okien wydaje się więzienie i chociaż nie lubimy ich myć, to jednak nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Światło, które wpada przez okna nie tylko jest przydatne do pracy, ale i wpływa na nasz humor. Jesienią i zimą, gdy słońca i światła jest mniej, diagnozuje się więcej przypadków depresji i przygnębienia, ponieważ to właśnie obecność światła wpływa korzystnie na kondycję ludzką. Okna pomagają zachować tą równowagę.

okna

Okna muszą być!

Gdy pracujemy albo  przebywamy w pomieszczeniach bez okien, czujemy się nieswojo i słusznie. Nie tylko takie pokoje bywają duszne, ale i pozwalają człowiekowi w naturalny sposób stwierdzić jaka jest pora dnia. Gdy nie widzimy otoczenia i nieba, tracimy poczucie rzeczywistości. Zmienia się wówczas nawet zegar biologiczny. Jak widać światło jest niezbędnym elementem naszego życia, a okna mają funkcję nie tylko ozdobną, ale i wręcz funkcjonalną.

Dołącz do dyskusji