Poradnik alchemika, czyli rzecz o wyborze środków piorących

Choć naszym prababkom z pewnością prało się trudniej – przepierka ręczna nie należy do przyjemnych zajęć – nie musiały dokonywać pewnych wyborów w tej materii. Współcześni panowie i panie, choć mają do dyspozycji pralki, muszą odpowiedzieć sobie na pytanie „w czym prać?”. Do wyboru mamy proszek, płyn, kapsułki oraz środki naturalne.
Proszek idealny

Rozwiązanie wybierane najczęściej – i bez wątpienia mające wiele zalet – to pranie w proszku. Obecnie możemy wybierać spośród dziesiątek tego specyfiku – mamy proszki do kolorów, do czerni, do bieli, proszki hipoalergiczne oraz pięknie pachnące. Czy jest to rozwiązanie ekonomiczne? Rzecz jasna, zależy to od proszku! Ceny tego rodzaju chemii są niezwykle zróżnicowane. Zaletą proszku do prania jest na pewno jego trwałość oraz względna prostota używania – niemal każda pralka ma na niego osobną kieszonkę z oznaczeniem, jaką ilość mamy wsypać. Minusem bywa jednak jego rozpuszczalność – nie zawsze dociera on we wszystkie miejsca zabrudzonego ubrania. Zdarza się również, że proszek jest nie do końca wypłukany, co może powodować podrażnienia skóry.
Płynna czystość

Płyny – podobnie jak proszki – występują w niezwykle wielu odsłonach. Możemy wybierać spośród płynów przeznaczonych do wełny, do bieli oraz do tkanin delikatnych. Płynna alternatywa dla proszku sprawdzi się doskonale przy praniu odzieży dziecięcej, gdyż lepiej wypłukuje się z tkanin. Jest to również środek ekonomiczny i wydajny – większość wiodących płynów do prania jest dość gęsta, zatem wystarczają one na wiele prań. Są one również delikatniejsze dla włókien – stąd warto używać ich do prania chociażby delikatnej bielizny. Niestety, zdarza się, że płyny nie najlepiej radzą sobie z dopieraniem tak zwanych trudnych plam.
Kapsułki dla leniwych

Jeśli jednak nie masz ochoty zastanawiać się, ile proszku lub płynu należy dodać do prania oraz ile wlać płynu do płukania – kapsułki będą dla Ciebie wprost idealne! Nie ma chyba nic prostszego niż umieszczenie w przegródce jednej, pachnącej kapsułki. Zawiera ona zarówno substancje czyszczące, jak i zmiękczające tkaniny. Kapsułka sprawdzi się również wówczas, gdy na przykład uczysz swoje dziecko tajników prania – nauka przyjdzie mu wówczas szybciej i na pewno nie „przedobrzy” ono z ilością proszku. Kapsułki na ogół kosztują więcej, niż proszek lub płyn do prania. Są jednak marki, które proponują dobrej jakości kapsułki w umiarkowanych cenach. Warto takich poszukać. Przykładem są świetne kapsułki do prania od General Fresh
Powrót do korzeni

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wszelkie naturalne produkty posiadają wiele zalet – są bliskie środowisku, zdrowe oraz rzadko powodują uczulenia. Tak samo jest właśnie z naturalnymi produktami do prania – warto po nie sięgnąć, jeśli masz na przykład bardzo wrażliwą skórę lub pierzesz ubrania dla małego dziecka. Minusem tych produktów bywają ich ceny, nawet kilkakrotnie przekraczające koszty proszku do prania. Produkty naturalne świetnie sprawdzą się przy odświeżaniu bluzki, mogą mieć jednak – choć oczywiście nie jest to regułą – problemy z usunięciem trudniejszych zabrudzeń.
Wciąż nie wiesz, który specyfik wybrać? Nic nie stoi na przeszkodzie, by używać tych środków wymiennie! W końcu – każde pranie jest inne… i zasługuje na wyjątkowe traktowanie.

Dołącz do dyskusji