Salvador Dali – wariat z wąsem

Salvador Dali, jeden z najbardziej znanych surrealistów jacy stąpali po Ziemi. Jego nazwisko kojarzy się ze skrajnym ekscentryzmem oraz bardzo oryginalnymi pracami. Dali jest z pochodzenia Hiszpanem, urodził się tam w 1904 roku. Już od małego przejawiał niezwykły talent artystyczny, dlatego też rodzice wcześnie zapisali go na lekcje rysunku. Co ciekawe, już w wieku czternastu lat miał swoje pierwsze wystawy.

fot.wordpress.com

Nauka

Rok 1921 był znaczący dla jego edukacji, bowiem wtedy to dostał się do renomowanej uczelni w Madrycie – do Królewskiej Akademii Sztuki. Niestety jego temperament sprawił, iż dwukrotnie go z niej wydalono i finalnie nie podszedł on do egzaminów końcowych. Głównym powodem problemów Dalego był jego egocentryzm, który sprawiał, że był on przeświadczony o tym, iż wykładowcy, którzy nauczali na Akademii mają mniejszą wiedzę i talent niż on sam.

Sztuka

Oprócz tego, iż hobbistycznie zajmował się pracą przy tworzeniu filmów, a nawet projektowaniem biżuterii dla samej Coco Chanel, największą pasją Dalego było malarstwo. Obrazy i pejzaże tworzone przez niego zachwycały oryginalnością wykonania oraz tematyki. Najpopularniejszymi obrazami Dalego, które stały się niejako symbolem surrealizmu są: „Miękkie zegary”, „Trwałość pamięci”, oraz
„ Płonąca Żyrafa”.

Dołącz do dyskusji