Sitodruk – trwały i efektowny

Czy wiesz, że kiedy podziwiasz oryginalny nadruk na bluzce kumpla, prawdopodobnie patrzysz na efekt działania pewnej bardzo wiekowej metody? Druk sitowy, zwany także sitodrukiem, cieszy się obecnie niezwykłą popularnością, a sama technika liczy sobie setek wiele lat! Zobacz, jak działa i jakie ma zastosowanie ta wyjątkowa technologia.

Jak się dzieją cuda

Zasada działania druku sitowego nie należy do zbyt skomplikowanych. „Korzenie” sitodruku sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Ludzie żyjący na Dalekim Wschodzie zwykli bowiem używać tak zwanego druku szablonowego, z którego „wyłonił się” sitodruk. Powszechnie uważa się, że twórcą tej metody był żyjący w XVII wieku Japończyk Yuzensai Miyasaki, który opracowaną przez siebie metodę wykorzystywał do ozdabiania tradycyjnych kimon. Na początkach druku sitowego używano motywów wyciętych z papieru, które później były nanoszone na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów zwierząt lub… ludzi. Obecnie nie trzeba „rwać sobie włosów z głowy”, by móc cieszyć się barwnymi nadrukami. Używa się do tego siatki sitodrukowej – aluminiowej ramy z napiętą siatką (wykonanej na przykład z nylonu). W czasie drukowania w maszynie płaskiej farba  jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki, a dzięki przesuwającemu się po niej rakowi zostaje przeciśnięta przez wolne oczka siatki – bezpośrednio na podłoże. Ogólnie, do druku sitowego stosuje się farby wodne lub plastizolowe – wybór zależy od rodzaju nadruku oraz nawierzchni. Farby wodne cechuje bezwonność oraz duża intensywność barw. Farby plastizolowe są natomiast bardziej kryjące. Co ciekawe, w naszym kraju działa grupa, której celem jest popularyzowanie druku sitowego – Polskie Stowarzyszenie Sitodruku i Druku Cyfrowego.

źródło: http://www.reflect.pl/sitodruk.html

W dzisiejszym wciąż pędzącym do przodu świecie sitodruk jest wykorzystywany do ozdabiania odzieży, bielizny osobistej, ale można też przy jego użyciu tworzyć nadruki na folii, ceramice, a nawet metalu czy drewnie. Za jego pomocą można także zadrukować przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych. Technika ta sprawdza się zarówno przy drukowaniu po powierzchniach płaskich, jak i cylindrycznych – nadruk na butelce nie stanowi więc dla tej metody żadnego problemu! Co ciekawe, sitodruk znalazł zastosowanie także w branży elektronicznej, na przykład przy tworzeniu układów scalonych.

Czemu akurat sitodruk?

Sitodruk bywa wybierany spośród wielu innych metod drukowania przede wszystkim ze względu na niesłychaną trwałość. Kiedy już inwestujemy w coś pieniądze, to zwykle chcemy, aby efekt utrzymywał się długo. Jeśli na przykład zamawiasz swojemu ukochanemu koszulkę ze swoim zdjęciem, to masz nadzieję, że zdjęcie to przerwa tysiące obrotów w pralce i nie stanie się wielokolorową plamą po kontakcie z lekkim wiosennym deszczem. Trudno więc się dziwić, że tak wiele osób prywatnych i producentów chociażby odzieży bardzo ceni sobie tę metodę. Sitodruk jest również bardzo rozpowszechniony, co przyczynia się do dużej konkurencji na rynku – jeśli ktoś chce oferować usługę druku sitowego, musi więc dbać o atrakcyjne ceny. W odróżnieniu od wielu innych metod drukowania, ozdoby naniesione tą metodą mogą mieć bardzo nasycone kolory, co jest ważne na przykład przy produkcji plakatów czy materiałów reklamowych. Niekiedy uważa się za wadę sitodruku dosyć długi czas wykonania, jednak – jak powszechnie wiadomo – nienaganne wykonanie usługi zajmuje na ogół trochę czasu.

Noś się z klasą!

Czy Ty, siedząc teraz przed komputerem, możesz zamówić sobie przedmiot z nadrukiem wykonany omawianą techniką? Oczywiście! W dzisiejszych czasach nie ma najmniejszego problemu, by zamówić wymarzony t- shirt czy śmieszny kubek przez Internet. Warto zainteresować się takimi firmami jak Reflekt. Decydując się na współpracę z wiodącą firmą, mamy gwarancję, że zlecenie zostanie zrealizowane tak, jak należy, a do tego nie będziemy musieli przepłacać. Nie bez znaczenia jest także jakość stosowanej farby.

Jak widać, czasami bardzo proste metody okazują się być niezwykle użyteczne. Nie ma chyba na świecie techniki uniwersalnej tak samo jak sitodruk. Doceńmy więc w naszym życiu geniusz prostych rzeczy!

sitodruk

Dołącz do dyskusji