Sprawdź, jak zacząć zdrowo się odżywiać

Znajomość zasad prawidłowego odżywiania to jedna z najbardziej cennych umiejętności. W czasach, gdy sklepowe półki uginają się od rozmaitych produktów i marek, musimy wiedzieć, co i jak wybierać, by zachować dobre zdrowie i kondycje. To żadna sztuka wybierać najtańsze lub tylko najdroższe produkty. Nie zawsze droższe znaczy lepsze, ale również tanie, ale wypełnione konserwantami produkty w perspektywie czasu mogą obciążyć nasz portfel – na przykład wydatkami związanymi z wizytami lekarskimi i lekami. Jak zacząć zdrowo się odżywiać? Co jeść, a czego unikać?

 

Fundamenty zdrowego żywienia

Przede wszystkim warto wiedzieć, w jakiej kondycji jest nasz organizm. W tym celu należy wykonać podstawowe badania: morfologię, TSH, cholesterol, glukozę, próby wątrobowe. Wyniki dadzą nam obraz i odpowiedź na pytanie, czy wszystko jest ok, czy w organizmie nie toczy się stan zapalny i czy nie mamy anemii. Następnie warto zrobić pomiary, tzw. analizę składu ciała, czyli zawartość tkanki tłuszczowej, wody metabolicznej i masy mięśniowej. Niektóre sieci dietetyczne, np. Naturhouse, organizują dni otwarte lub po prostu oferują możliwość bezpłatnych pomiarów. Warto skorzystać z takiej okazji, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej jest bardzo szkodliwy dla organizmu.

 

Co jeść? Jak zacząć zdrowo się odżywiać?

Zdrowe odżywianie ma pewne ogólne zasady, których należy się trzymać. Codzienna dieta powinna uwzględniać porcję warzyw i owoców. Ta prosta zasada w praktyce może przysporzyć trudności. Należy dowiem wybierać owoce sezonowe, zatem doskonale orientować się w tym, co rośnie w Polsce w danym miesiącu. Brokuły w marketach dostępne są przez cały rok, ale w zimowych miesiącach pochodzą z zagranicznych upraw i muszą pokonać długą drogę. Aby przetrwały ją bez uszczerbku, są oczywiście zabezpieczane, co jest dobre dla ich trwałości, lecz niekoniecznie dla ludzi. Kiedy zadajemy sobie pytanie zdrowe odżywianie co jeść musimy pamiętać także o czytaniu etykiet. Warto pobrać na telefon aplikację, która skanuje skład produktu i wskazuje szkodliwe składniki. Zdrowe odżywienia to także uzupełnianie płynów – przynajmniej 1,5l. wody mineralnej dziennie.

 

Dołącz do dyskusji