Świat, który nas otacza

Idąc ulica nie zdajemy sobie sprawy z tego co nas tak właściwie otacza. Świat ten nie jest zbudowany wyłącznie z wielkich, wręcz gigantycznych płyt, wielkich drzew, czy ludzi, którzy ubrani są w rozmaite rzeczy. Nikt nie wie, jak te rzeczy są zbudowane i z czego się składają. Każda rzecz na tym świecie jest zbudowana z różnych pierwiastków, atomów, które tworzą jedną spójną całość. Dotyczy to całego naszego otoczenia.

Cały świat składa się z chemii

fot.http://connect.in.com/high-rise-buildings/photos-1-1-1-4fb6a7266c8f255bb2dea9aa557ff83d.html

Betonowa dżungla

Bloki, wieżowce, biurowce, budynki w mieście, wszystko to zbudowane jest za pomocą chemii budowlanej, która daje nam niesamowite możliwości. Postawienie takich gigantów to nie lada wyzwanie. Kiedyś było to wręcz niewyobrażalne. Jednak wraz z rozwojem świata oraz nauki to co wydawało się nieosiągalne stało się proste i oczywiste. Dziś ostawienie wysokiego budynku jest czymś czasochłonnym, ale nie nierealnym. Wszystko to dał nam rozwój chemii budowlanej i samej chemii, która dała ludzkości niesamowite możliwości. Choć należy też dodać, że rozwój innych nauk pomógł nam w budownictwie. Chemii bardzo przydała się fizyka, która umożliwia pozbycie się kłopotów, które mogą być przykładowo związane z hulaniem wiatru na szczycie biurowca.

Tekstylia

Nie tylko świat budowlany podległ totalnej rewolucji. Również świat tekstyliów zmienił się na przestrzeni wieków. I tu znowu w głównej roli pojawia się chemia, która umożliwiła ludzkości produkcję nowych, dotąd nieznanych tkanin. Dzięki temu sportowcy posiadają ubrania, które zmniejszają opór ciała w czasie biegu, a lekarze mogą stosować tkaniny do leczenia ran, czy oparzeń.

Dołącz do dyskusji