W jakim wieku dziecko powinno zacząć sprzątać swój pokój?

„Nie będę sprzątać, to mój pokój, nie dotykaj moich rzeczy!” – znajome? Dla większości rodziców z pewnością. Dzieci w pewnym wieku zaczynają się buntować i żadna siła nie jest w stanie ich zmusić do sprzątania swojego pokoju. Nie przeszkadzają im rozrzucone zabawki, kurz na półkach, ani nawet brudne ubranka na podłodze. Rodziców z kolei wszechobecny bałagan doprowadza do furii. Z bezsilności sami sprzątają za swoje pociechy. Czy jest jakiś sposób, aby wpoić swojej pociesze, że sprzątanie jest ważne i musi się tego nauczyć, nawet jeśli tego nie lubi?

 

Tak. Najważniejsze jest jednak to, aby już od najmłodszych lat pielęgnować w dziecku zwyczaj sprzątania. Jeśli Wasza córka albo syn zauważą, że ciągle robicie to za nich to nie będziecie w stanie przekonać ich, żeby zaczęli sprzątać samodzielnie.

 

„Przecież dwulatek nie jest w stanie zetrzeć kurzu i zmyć podłogi” – to częsta wymówka rodziców, którzy nie są świadomi błędów jakie popełniają. Faktycznie, małe dziecko nie będzie w stanie przeprowadzić generalnych porządków. Może Wam jednak pomóc. Na początek wystarczy wkładanie zabawek do pudełka, wynoszenie talerzy do kuchni, czy chowanie poskładanych ubranek do szafki. Im starsza będzie Wasza pociecha, tym więcej będziecie mogli od niej wymagać. Starsze dzieci mogą już ścierać kurze, np. przy pomocy nawilżanych chusteczek. Warto jednak czytać składy takich produktów. My polecamy polskie produkty General Fresh

 

Dzieci uwielbiają się bawić, dlatego również nauka sprzątania powinna być dla nich swobodną zabawą i sposobem na spędzenie wspólnego czasu z mamą lub tatą. Skoro chłopcy uwielbiają pomagać przy reperowaniu samochodów, a dziewczynki chętnie uczestniczą w pieczeniu ciast, to również sprzątanie może stać się dla nich interesujące.

 

Kolejnym błędem jaki popełniają rodzice to wywieranie na dzieciach presji. Trzeba zrozumieć, że dla dwulatka nawet odłożenie zabawki na miejsce będzie dużym sukcesem – warto więc chwalić swoją pociechę nawet za drobiazgi, które dla nas – dorosłych, mogą nie mieć większego znaczenia.

mjakmama24.pl

mjakmama24.pl

Dołącz do dyskusji