Woda toaletowa – sprawdź, jak ją używać

Woda toaletowa jest powszechnie używana jako perfumy, a przecież istnieją wyraźne różnice między wodą toaletową a perfumami. Polegają one na różnicy w proporcjach między zawartością olejków zapachowych a substancji, w której są one rozpuszczane (zazwyczaj rozpuszczalnikiem jest alkohol etylowy lub inny alkohol lekki). W perfumach jest od 20 do 40% substancji aromatycznych. W EDP (Eau de Parfum), czyli wodzie perfumowanej, zawartość wynosi od 10 do 20%, zaś w EDT (Eau de Toilette), czyli wodzie toaletowej, jest ich od 5 do 10%. To tyle teorii, ale pozostaje pytanie do czego służy woda toaletowa i jak jej używać?

Na początek warto sobie uświadomić, że na trwałość noszonych przez nas zapachów wpływają:

  • trwałość samej wody, co wynika z jej składu (nie zawsze droższa znaczy trwalsza),
    indywidualne właściwości skóry – zapach na cienkiej i suchej skórze utrzymuje się zauważalnie krócej niż na skórze tłustej,
  • temperatura i pora roku – tam gdzie zimno i sucho zapach będzie bardziej powściągliwy, a gdy dać mu ciepła i wilgoci, będzie wyrazistszy. Dobierając rodzaj wody toaletowej do pory roku i temperatury otoczenia, dłużej będziesz się cieszyć jej zapachem. To dlatego ciężkie zapachy najlepiej spisują się zimą, a lekkie lekkie latem.

Woda toaletowa – jak używać?

Zawsze spryskuj wodą toaletową ciało, a nie ubranie, bo w ten sposób możesz je zniszczyć (np. odbarwić lub zniekształcić). Możesz perfumować jeszcze wilgotne włosy, ale to może je niestety osłabić, choć włosy świetnie utrwalają i przenoszą zapachy. Możesz spryskiwać wierzchnią odzież, ale tylko od środka (podszewki, szaliki), ale tylko kiedy używasz jednego zapachu. Inaczej doprowadzisz do kakofonii zapachowej.

Najlepiej spryskiwać ciało w miejscach o podwyższonej ciepłocie, czyli na szyi, karku, nadgarstkach, w zgięciach ramion, na torsie (u mężczyzn), dekolcie i w zgięciach pod kolanami (u kobiet). Zwykle spryskiwane miejsca możesz uprzednio nakremować bezwonnym kremem – nawilżona skóra lepiej oddaje i wydłuża życie zapachu.

Dołącz do dyskusji