Wpływ palenia na zęby

O tym, że palenie szkodzi naszemu zdrowiu wie lub chociaż słyszał każdy. Liczne kampanie społeczne zwiększyły w ostatnich latach świadomość szkodliwego wpływu papierosów. Większość tytoń kojarzy tylko z chorobami układu oddechowego. Nie wiele osób wie o tym, że palenie papierosów ana duży wpływ na zły stan naszego uzębienia. Palenie tytoniu powoduje osad na zębach i jest powodem ich odbarwienia. Każdy kto nie pali kojarzy osoby palące z nieświeżym oddechem. Długotrwałe oddziaływanie tytoniu na nasze zęby powoduje uszkodzenie nie tylko zębów ale i dziąseł.

 

Dlaczego papierosy niszczą zęby?

 

Dym papierosowy to aż 4000 związków chemicznych z których duża część ma charakter składników toksycznych. Właśnie te składniki odpowiedzialne są za rozwój nowotworów. Każdy organ będący w bezpośrednim kontakcie z dymem papierosowym jest zagrożony. Do najbardziej narażonych należą:

  • jama ustna
  • gardło
  • przełyk
  • żołądek
  • krtań
  • oskrzela

 

Substancje smoliste czy też tlenek węgla nie tylko wpływają na zdrowie ale także rzutują na wygląd zębów. Palacze bardzo często narzekają na odkładający się w znacznym stopniu kamień nazębny. Sam kamień to wierzchołek góry lodowej. Po dłuższym okresie osoby palące papierosy narażone są na krwawienie dziąseł oraz długotrwałe stany zapalne. Warto pamiętać, iż przebarwienia zębów nie są tak proste do usunięcia. Spowodowane jest to uszkodzeniem szkliwa zębów.

 

Czy e-papieros jest zdrowy?

 

Wśród wielu osób panuje powszechna opinia, iż e-papierosy są zdrowym produktem zastępczym dla tradycyjnych papierosów. Zdania tego nie podzielają liczni naukowcy i środowisko stomatologów. Osoby, które wychwalają e-papierosy argumentują to brakiem substancji smolistych w składzie. Z uwagi na brak tych substancji nie dochodzi do odbarwienia zębów. Wiele osób zapomina o tym, że palenie tytoniu ( także w postaci e-papierosa ) powoduje niedobór witaminy C będący przyczyną między innymi kruchości szkliwa.

 

Bardzo niepokojącym problemem jest ciągła popularność e-papierosów mimo, iż do tej pory nie dokonano żadnych szczegółowych badań na temat ich wpływu na ludzkiej zdrowie. Problem ten został wielokrotnie poruszany także przez Brytyjskie Towarzystwo Medyczne (BMA). Więcej na temat firm z branży Zdrowie i Uroda znajdziesz na http://lokalers.pl/zdrowie-i-uroda/

Dołącz do dyskusji