Zanim zaczniesz uczyć się pływać – to trzeba wiedzieć

Pływanie to bardzo popularny sport. Ma on wiele zalet, np. pływać mogą wszyscy niezależnie od wieku czy stanu zdrowia, pływanie poprawia koordynację ruchową, wytrzymałość i kondycję, poprawia pracę serca i mięśni, a także pomaga wysmuklić sylwetkę. Jednak jeszcze wiele osób nie potrafi pływać. Chętnie podejmują próby nauki pływania. Ale nie zawsze przynosi to efekty. Na co zatem warto zwrócić uwagę w takiej sytuacji?

Nauka samodzielna czy z trenerem

wodnystyl.pl

wodnystyl.pl

Otwarcie trzeba przyznać, że więcej efektów przyniesie trening z trenerem. Dlaczego? To fachowiec znający się na rzeczy. Szybciej wychwyci popełniane przez nas błędy, co pozwoli nabrać odpowiedniej techniki i uniknąć błędów utrudniających pływanie. Trener pomoże poznać różne techniki oddychania oraz różne style pływania. Poza tym w jego obecności będziemy się uczyć bezpieczniej. Nauka samodzielna też może przynieść efekty, jednak wymaga to więcej pracy.

Nauka z deską, makaronem, płetwami

Na początku nauki dobrze jest korzystać z dostępnych akcesoriów, takich jak deska, makaron czy płetwy. Deska lub makaron pomaga utrzymać się na wodzie i pracować nad prawidłowym ruchem rąk czy nóg. Płetwy wspomagają pracę nóg, pomagają nabrać szybkości oraz opanować technikę pływania.

medisport.pl

medisport.pl

Słona woda

Oczywiście na wodzie można się utrzymać dzięki prawidłowemu sposobowi oddychania. Powolny, regularny oddech sprawia, że można utrzymać się na powierzchni przez jakiś czas, nawet bez ruchu. Osoby początkujące mogą ułatwić sobie sprawę, gdy naukę pływania odbywają w słonej wodzie, np. w morzu czy oceanie. Słona woda zapewnia lepszą pływalność. W takich warunkach trzeba jednak zachować ostrożność i najlepiej korzystać z pomocy trenera.

Zanurzanie głowy

Jedną z barier, którą trzeba przełamać, jest zanurzanie głowy w wodzie. Wiele osób ma z tym problem, jednak to znacznie ułatwia dalszą naukę. Warto wykonywać ćwiczenie polegające na zanurzeniu twarzy i położeniu się płasko na wodzie tuż przy krawędzi basenu. Ćwiczenie należy wykonywać, aż do momentu gdy przyzwyczaimy się do tych warunków.

Odpowiedni styl

naukaplywania.opole.pl

naukaplywania.opole.pl

Osoby, które chcą nauczyć się pływać, muszą również wybrać odpowiedni styl. Wiele zależy od potrzeb i upodobań. Zdecydowanie najpopularniejsza jest „żabka”. Jest to styl dość prosty, wygodny i umożliwiający rekreację – nie wymaga wysiłku. Trzeba jedynie mieć odpowiednią koordynację ruchową i opanować prawidłową technikę. Poza tym często wybierany jest także kraul – pozwala szybciej się poruszać, ale wymaga więcej siły oraz prawidłowej techniki oddychania.

Rozważenie tych kwestii i przystąpienie do nauki z pewnością da najlepsze efekty.

Dołącz do dyskusji