Zasady bezpiecznego opalania

Opalanie się i korzystanie ze słońca jest niezwykle przyjemne – poprawia nasze samopoczucie, odprężamy się, lepiej się czujemy, a także wyglądamy. Jednak takie przebywanie na słońcu może też mieć negatywne skutki. Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio zabezpieczać się przed promieniowaniem słonecznym. O czym trzeba pamiętać?

źródło: polki.pl

źródło: polki.pl

Podstawową ochroną dla ciała są preparaty z filtrami, które zabezpieczają skórę. Bardzo ważne jest jednak, by wybrać odpowiedni środek, który zabezpieczy naszą skórę najlepiej. Środki taki mają różne wysokości filtra, które trzeba dobierać do rodzaju skóry. Jak jednak ustalić, jaki mamy typ skóry?

źródło: ibeauty.pl

źródło: ibeauty.pl

Fototyp skóry ustala się na podstawie takich cech jak barwa skóry, kolor oczu i włosów – to pomoże ustalić wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu dobierzemy dla siebie odpowiedni filtr.

  • typ północnoeuropejski – osoby o niebieskich oczach, rudych lub blond włosach i mlecznoróżowej skórze. Pod wpływem działania słońca, skóra staje się czerwona, a tylko czasami zmienia się na brązową. Taka skóra potrzebuje najwyższej ochrony. Należy stosować kremy z SPF co najmniej 30, a ewentualnie po dłuższym okresie, gdy skóra się przyzwyczai do słońca, można zejść do SPF 2-25.
  • typ środkowoeuropejski – osoby i szarych lub piwnych oczach, ciemnych włosach i śniadej skórze. Opalona skóra staje się czerwona, ale po chwili zmienia kolor na brązowy. W pierwszym okresie działania słońca warto stosować kremy z SPF 20-15, a po pewnym okresie można zejść do SPF 10.
  • typ południowoeuropejski – osoby o brązowych oczach, czarnych włosach i cerze o żółtobrązowym odcieniu. Takie osoby mają skórę odporną na działanie słońca i mogą stosować środki z SPF 10-5.

Takie środki należy nakładać na skórę przed wyjściem z domu, a jeżeli idziemy na plażę i się kąpiemy, trzeba co jakiś czas nakładać dodatkową warstwę. Szczególnie należy też zadbać o te delikatniejsze okolice – skórę w okolicach nosa, uszu, oczy i usta.

Dodatkowe zasady

źródło: cosmopolitan.pl

źródło: cosmopolitan.pl

Oczywiście bezpieczne opalanie wymaga też stosowania się do wielu innych zasad. Po pierwsze, należy unikać przebywania na słońcu, gdy jest ono najsilniejsze – czyli między 11 a 13. Po drugie, należy unikać stosowania kosmetyków, które zawierają alkohol. Może to doprowadzić do wywołania podrażnień skóry. Po trzecie, należy unikać produktów, które zwiększają wrażliwość skóry na promienie słoneczne, np. selera, pietruszki. Po czwarte, trzeba koniecznie chronić głowę przed słońcem i wyposażyć się w czapkę, kapelusz czy chustę. Jest to szczególnie ważne w wypadku małych dzieci.

Dołącz do dyskusji