Zatkane zatoki – domowe sposoby

Kto doświadczył na własnej skórze bólu zatok, ten wie, że gdy męczy nas ta przykra dolegliwość, jesteśmy w stanie zrobić niemal wszystko, by się jej pozbyć. My sami doskonale to rozumiemy! Przedstawiamy skuteczne domowe sposoby na zapchane zatoki.

Okłady z soli

Tę metodą z powodzeniem stosowały nasze babcie i prababcie. Aby przygotować okład, trzeba podgrzać sól (w garnku, na patelni lub w piekarniku), a następnie przesypać do woreczka z naturalnej tkaniny – może to być nawet bawełniana skarpetka. Okład umieszczamy w pobliżu bolącego miejsca na około piętnaście minut – dobroczynne ciepło wnika w głąb tkanek i uwalnia nas od bólu!

Wdychanie cebuli i czosnku

W codziennym życiu mało kto lubi zapach tych roślin – są one jednak bardzo skuteczne przy leczeniu zapalenia zatok! Cebulę i czosnek (albo jedno z nich) kroimy w kostkę i… wdychamy przez około dziesięć minut. Jeżeli jednak Twoje oczy zaczynają bardzo łzawić, nie zmuszaj się do kontynuowania kuracji.

Kompresy z grochu

Groch także może pomóc pozbyć się bólu zatok czołowych. Do woreczka lub skarpetki z naturalnego materiału wsypujemy około pięciu łyżek grochu. Taki kompres wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 60 stopni na kilka minut, a następnie nakładamy go na zatoki. Efekt leczniczy można wzmocnić, dodając do grochu trochę soli jodowo-bromowej, która zbawiennie wpływa na układ oddechowy!

Inhalacje

Bardzo znany i skuteczny sposób! Polega on na pozbyciu się wydzieliny obecnej w zatokach przy pomocy pary wodnej. Aby wykonać inhalację zatok, należy zagotować wodę, wlać ją do miski i… wdychać, oddychając głęboko przez nos. Jeżeli chcesz, możesz dodać do wody kilka kropel olejku, który uczyni ten zabieg przyjemniejszym – doskonale sprawdzi się na przykład olejek z eukaliptusa lub lawendy.

Zatkane zatoki domowe sposoby – czy są one bezpieczne?

Domowe sposoby na zatoki czołowe są zwykle proste, skuteczne i bezpieczne dla organizmu. Nie wywołują skutków ubocznych, w przeciwieństwie do wielu specyfików aptecznych. Pamiętaj jednak, że jeśli ból nie ustępuje, warto jest skontaktować się z lekarzem, aby wykluczyć poważne choroby!

Dołącz do dyskusji