Ziołowe sposoby na ból gardła

Ból gardła może pojawić się nawet latem, a bywa on bardzo uciążliwy. Zamiast jednak od razu sięgać po jakieś leki, można zastosować ziołowe płukanki. Są one tańsze, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Płukanie gardła ziołami pomaga bowiem oczyścić błonę śluzową z drobnoustrojów, a jednocześnie takie płukanki mają właściwości odkażające, nawilżające oraz kojące. Dzięki temu można złagodzić ból gardła, a także pokonać infekcję. Poza tym płukanki można stosować do wykonywania okładów lub nacierania szyi, co również działa przeciwbólowo. Ale po jakie zioła sięgnąć?

Tymianek

dailytips.pl

dailytips.pl

Tymianek jest rośliną posiadającą wiele cennych właściwości, a to dzięki zawartości różnych substancji oraz witamin. Tymianek działa odkażająco, a także ma działanie antyoksydacyjne. Stąd też ma właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne i idealnie nadaje się do leczenia infekcji gardła. Sprawia, że w gardle przestają rozwijać się drobnoustroje, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle i ochrania śluzówkę.

Tymianek nadaje się do stosowania jako płukanka i łagodzi ból gardła oraz nawilża śluzówkę. Wystarczy zaparzyć zioła, odcedzić wywar i dodać odrobinę oliwy. Z tymianku można też przygotować balsam do nacierania gardła. Zioła należy wymieszać z oliwą lub olejem i podgrzać na garnku z wodą aż do uzyskania płynnej konsystencji.

Szałwia

dailytips.pl

dailytips.pl

Szałwia to również bardzo wartościowa roślina – zawiera olejki eteryczne, flawonoidy, kwasy organiczne oraz liczne witaminy. Dzięki temu szałwia wykazuje działanie odkażające i przeciwzapalne. Pozwala leczyć nie tylko gardło, ale też problemy trawienne.

Z szałwii można przygotować płukankę – wystarczy liście zalać wrzątkiem, zaparzyć, a później odcedzić wywar. Skuteczna może również okazać się płukanka przygotowana z szałwii oraz rumianku – wtedy do wywaru z szałwii należy dodać wyciąg z rumianku. Taka mieszkanka będzie działała przeciwzapalnie oraz rozkurczająco.

Rzepik

rafex.eu

rafex.eu

Rzepik to roślina, która wykazuje pozytywne działanie na skórę i błonę śluzową. Jest to możliwe dzięki właściwościom przeciwzapalnym, a także zawartości licznych cennych substancji i witamin. Poza tym rzepik powstrzymuje rozwój flory bakteryjnej, wzmacnia śluzówkę oraz wzmacnia krążenie krwi.

Rzepik nadaje się do przygotowania płukanki do gardła. Wystarczy zioła zalać ciepłą wodą, zagotować, a następnie delikatnie ostudzić i odcedzić. Z tej rośliny można również przygotować napar do okładów – wtedy do wywaru należy dodać olejek rozmarynowy.

Takie ziołowe sposoby mogą okazać się bardzo skuteczne, a dopiero jeżeli nie przyniosą efektu, należy wybrać się do lekarza.

Dołącz do dyskusji