Jak zmienić pracę, gdy czujesz wypalenie

Dopadło Cię wypalenie zawodowe? Czujesz, że nic już nie jest w stanie zmienić „na plus” Twojego stosunku do obecnego miejsca zatrudnienia? Jeśli na samą myśl o zmianie pracy czujesz taką radość, że gotów jesteś opowiedzieć o tym całemu światu, to lepiej zamiast komunikować o swoim stanie w mediach społecznościowych, podejmij działania, których celem będzie zmiana pracy. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić nie paląc za sobą mostów i nie tracąc kontaktów, które jeszcze mogą się przydać – czytaj dalej i dowiedz się, jak zmienić pracę.

1. Porozmawiaj z obecnym szefem

Przygotuj się zarówno do ustnego złożenia wypowiedzenia i stwórz odpowiedni dokument, który będzie miał potwierdzić Twój szef. Pozostawienie wypowiedzenia na biurku czy położenie tuż pod nosem, aby sam przeczytał są w równie złym tonie, co rezygnacja telefoniczna czy drogą mailową. Nawet jeśli nie mieliście dobrych relacji, ten ostatni raz wykrzesz z siebie nieco inicjatywy do rozmowy, w której po prostu powiesz, że odchodzisz.

2. Bądź fair

Wiele osób w chwili wypowiedzenia zaczyna prać dawne brudy i wyrażać opinie, na które wcześniej jakoś brakowało odwagi. Nie rób tego – to w złym tonie, a poza tym – nigdy nie wiesz, kto kogo zna – być może w Twoim wymarzonym miejscu pracy już słyszeli o Tobie. Niewiele osób wie , jak zmienić pracę z klasą.

3. Zostaw po sobie porządek

Zaproponuj, że w trakcie wypowiedzenia. pomożesz wdrożyć nową osobę, która zajmie Twoje stanowisko lub przejmie aktualne projekty. Dobra wola pomaga w takich sytuacjach, bo nigdy nie wiesz, kiedy spotkasz osoby z pracy po raz kolejny i w jakich okolicznościach.

4. Jak zmienić pracę to z referencjami

Jeżeli dotychczas nie otrzymałeś od przełożonych potwierdzenia swoich umiejętności na przykład na LinkedIn, to pora o nie poprosić teraz. Poproś o kilka słów opinii na temat Twojej dotychczasowej pracy. Daj sygnał, że to ważne dla Twojego rozwoju w przyszłości. Rekomendacje są nieraz przeważającym atutem w końcowych etapach rekrutacji. Referencje wiele pomagają przy zmianie pracy.

5. Nie marnuj czasu

To, że jeszcze nic nie zmieniłeś lub nawet nie złożyłeś wypowiedzenia, nie zmienia faktu, że wypalenie zawodowe to sygnał, że być może czas na zmiany. Zaplanuj, co chcesz zrobić w najbliższym czasie, jaki jest Twój cel i wszystko sobie zapisz – słowo zapisane ma większą moc niż luźne myśli w głowie. Powodzenia!

Dołącz do dyskusji