Jak zmotywować się do nauki – najlepsze sposoby

Brak motywacji do nauki nie zawsze jest wynikiem niechęci do tematyki, którą obejmuje przyswajanie wiedzy. Czasami przedmiot jest interesujący, ale widzisz, że nauka po prostu „nie idzie”. Boisz się egzaminu, zaliczenia, boisz się, co będzie, kiedy przyjdzie Ci posłużyć się wiedzą, którą masz zdobyć, a wykonanie pierwszego kroku wcale nie potwierdza zasady, że „byle zacząć to już jakoś pójdzie”. Jeśli zastanawiasz się, co możesz z tym zrobić i jak zmotywować się do nauki, koniecznie czytaj dalej.

„Nastrój się”

Czasami wystarczy, że wprawisz się w dobry nastrój – posłuchaj swojej ulubionej pobudzającej muzyki, uśmiechnij się do siebie i powiedz „zrobię to! Dam radę!”. Pomyśl o wszystkich korzyściach, jakie przyniesie Ci przyswojenie założonego materiału i zacznij przybliżać się do nich małymi krokami.

Wizualizacja

Nie widzisz tego? Więc zobacz to oczami swojej wyobraźni. Kiedy planujesz zasiąść do nauki, już wcześniej myśl o chwili, kiedy zaczniesz – i nic ponadto. Nie myśl, ile czasu będziesz musiał się uczyć. Wyobraź sobie ten moment: siadasz i zaczynasz. To zadanie jest tak realne, że nawet najbardziej pesymistyczna głowa poradzi sobie z tym wyobrażeniem.

Dziel i planuj naukę

Nie siadaj do nauki z nastawieniem, że musisz nauczyć się „tego wszystkiego”. Zaplanuj sobie czas przeznaczony na naukę. Kiedy widzisz, ile go masz, możesz rozsądnie podzielić materiał na raty. Przy każdej „sesji” myśl jedynie o przyswojeniu tego, co jest na „teraz”. Na resztę przyjdzie czas.

Wyznacz nagrodę za efekty w nauce

Najskuteczniejsza motywacja do nauki to wizja nagrody. Powiedz sobie „jak nauczę się tego, to zrobię…” i wstaw to, co lubisz i na co możesz pozwolić sobie w tym konkretnym momencie.

Daj sobie kwadrans dla siebie

Kiedy czujesz, że bardzo Ci się nie chce, zasiądź do nauki tylko na 15 minut. Zwykle okazuje się, że po kwadransie jesteś w transie i spokojnie możesz, a nawet chcesz kontynuować. Kiedy poczujesz zmęczenie – wstań i zobacz, jak wiele nauczyłeś się przez „kwadrans” . Jest satysfakcja, prawda?

Postaw na częste przerwy

Nasz mózg najefektywniej przyswaja wiedzę przez pierwsze pół godziny – wtedy jest maksymalne skupienie. Po tym czasie zrób sobie 5–minutową przerwę. Po kolejnym pół godziny nauki zrób sobie 10 minut pauzy, a po kolejnym kwadrans. Po trzech rundach przerwa może trwać 20 minut. Mózg pochłania wiedzę, a Ty jesteś zmotywowany. Dwie godziny nauki z godziną przerwy w ratach daje ogrom przyswojonego materiału plus możliwość „ogarnięcia” paru swoich spraw.

Bądź offline podczas nauki

Nic tak nie rozprasza jak telefon. Nawet, kiedy nikt nie dzwoni i nie pisze do Ciebie, bo z tyłu głowy ciągle jest myśl, że może zaraz ktoś się do Ciebie odezwie. W trakcie nauki wyłącz telefon i zamknij komputer, a jeśli uczysz się z jego użyciem, zamknij wszystkie zbędne strony i aplikacje. Jeśli nadal nie możesz się skupić – idź do biblioteki. Zmiana otoczenia sprawia, mózg jest bardziej pobudzony, a Ty nie masz pod ręką nic, co może stać się zastępczym tematem dla nauki.

Dołącz do dyskusji