Jakie zwierzę kupić dziecku, by uczyło się odpowiedzialności?

Niektórzy rodzice obawiają się momentu, kiedy ich dziecko poprosi ich o zakup zwierzaka. Warto jednak dostrzec w posiadaniu pupila przez dziecko szansę na nauczenie go odpowiedzialności. Trzeba jednak podjąć przemyślaną decyzję, jakie zwierzątko wybrać!

Chomik – mały i bezproblemowy

Ten sympatyczny gryzoń doskonale nadaje się na pierwsze zwierzątko dla naszych pociech! Chomiki wymagają jedynie systematycznego karmienia oraz sprzątania klatki raz na parę dni. Wbrew pozorom, mogą się one bardzo przywiązać do opiekunów – oswajanie chomika wymaga jednak trochę czasu. Warto też pamiętać, że chomiki są bardzo aktywne w nocy – mogą zatem budzić domowników!

Pies – przyjaciel na lata

Jest to zwierzę, które na pewno pomoże nauczyć Twoje dziecko odpowiedzialności – trzeba wychodzić z nim na spacery, szkolić oraz dbać o sierść. Istotna jest także dobrej jakości karma dla psa – od tego, czym karmimy naszego przyjaciela, zależy jego zdrowie, długość życia oraz ilość energii. Warto wybierać specjalną karmę dla psów wysokiej jakości – to na pewno sprawi, że nasz pies będzie szczęśliwy!

Żółw – powolny i spokojny

Doskonały wybór dla tych dzieci, które mają alergię na sierść – żółw na pewno nie spowoduje uczulenia! Możemy kupić żółwie małe, które będą żyły w odpowiednio wyposażonym akwarium, lub dużego żółwia lądowego – takie zwierzątko wymaga większego terrarium.

Kot – niezależny i wdzięczny

Kot jest doskonałym wyborem dla nieco starszego dziecka, które rozumie, że zwierzę potrzebuje czasem przestrzeni wyłącznie dla siebie – w końcu kota nie powinno się nieustannie głaskać. Zwierzę to wymaga pielęgnacji, takiej jak szczotkowanie oraz szczepienia – zwłaszcza wtedy, gdy jest to kot rasowy.

Rybki – początek akwarystycznej pasji

Wbrew pozorom, hodowla rybek nie jest tak prosta, jak mogłoby się to wydawać – trzeba dbać o temperaturę wody, jej zasolenie, a także ilość dostarczanego światła. Dziecko uczy się zatem, że aby osiągnąć sukces – wspaniałe akwarium – trzeba pilnować wielu różnych drobiazgów. Rybki są wspaniałym wyborem dla dziecka, które ma trudności z koncentracją lub jest bardzo żywiołowe – oglądanie rybek pomoże mu się uspokoić i wyciszyć!

Dołącz do dyskusji